Yunanistan basını: Erdoğan NATO tepesinde restleşme yerine uzlaşmayı seçti

Madrid’deki tarihî NATO Doruğu komşu Yunanistan’ın gündeminde. Atina’daki siyasi ve diplomatik kaynaklar Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile sağladığı muahedeyi Yunanistan’ın perspektifinden pahalandırıyor. Yunanistan basınında Türkiye ile ilgili kayda kıymet değerlendirmeler öne çıkıyor.

Yunanistan medyasına yansıyan son bilgilere nazaran, Atina NATO Zirvesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diplomatik restleşme yerine uzlaşmayı seçtiğine ve NATO’nun Avrupa kolunun genişlemesinin Atina açısından olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çekiyor.

‘TUHAF MÜZAKERELER UZUN SÜRMEDİ’

Yunanistan’ın kamusal devlet radyo televizyon kurumu ‘Ert’ NATO Zirvesi’ndeki son gelişmelere Atina’nın yaklaşımıyla ilgili olarak “Hükümet kaynakları, Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın iştiraki konusundaki tuhaf müzakerelerinin uzun sürmediğine dikkat çekiyor” yorumu yaptı.

Haberin devamında şunlar vurgulanıyor: “Hükümet kaynakları, bu muahedenin Yunanistan’ın yahut Avrupa Birliği’nin Türkiye ile bağlarını etkilemediğine dikkat çekiyor. Ayrıyeten Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştiraki İttifak’ın Avrupa alanını ve Yunanistan’ın pozisyonunu güçlendirmektedir.”

MİÇOTAKİS-BİDEN GÖRÜŞMESİ

‘Ert’ NATO Zirvesi’nde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in yabancı devlet ve hükûmet liderleriyle ikili alakaları ele alma ve ileriye taşıma fırsatını da dikkat çekiyor. Türkiye NATO ile Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini ele alırken, İspanya Kralı’nın NATO Zirvesi’ne katılan başkanların onuruna verdiği yemeğe katılan ve yabancı başkanlarla bir ortaya gelen Miçotakis ülkesine yakın duran ülkelerle fikir teatisinde bulundu.

‘Ert’in ilgili haberinde şunlar yer aldı: “Başbakan Kiryakos Miçotakis, birçok başkanla harika bir ortamda görüştü. ABD Lideri Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı’nın Amerika ziyareti ele alındı ve iki önder son ziyaretin muvaffakiyetini ve iki ülke ortasındaki ikili ilgilerin harika düzeyini tabir ettiler. Miçotakis, İngiliz mevkidaşı Boris Johnson ile ve birebir vakitte Avustralya ve Yeni Zelanda’daki mevkidaşlarıyla bu ülkelerdeki Yunan ögesinin çıkarlarını ilgilendiren mevzular hakkında görüştü. Avustralya Başbakanı ise Miçotakis’i ülkeyi ziyaret etmeye davet etti. Miçotakis, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile NATO gündemi kıymetlendirdi ve Japonya Başbakanı ile kısa bir görüşme yaptı. Bu görüşmede iki önderin iki ülke ortasındaki ekonomik alakaların daha da geliştirilmesine olan ilgisinin lisana getirildiği belirtildi.”

‘ERDOĞAN ATİNA’YI ŞAŞIRTMADI’

Komşu ülke basını İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştiraki problemiyle bir arada NATO Tepesi özelinde Türk-Yunan münasebetlerindeki yeni gelişmelere de özel değer atfediyor.

‘Cnn Yunanistan’ mevzuyla ilgili geçtiği yeni haberinde “Recep Tayyip Erdoğan’ın Madrid’e gitmeden çabucak evvel Miçotakis’e yönelik olumsuz hali Yunan misyonunda rehavete yer bırakmıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın yeni seçimi Atina’yı şaşırtmıyor. (Atina’ya nazaran yeni çıkış) Recep Tayyip Erdoğan’ın iki taraf ortasındaki diyaloğu sona erdirme sorumluluğunu da ortaya koyduğunu düşünüyor.

Haberin devamında şunlar vurgulandı: “Yunan diplomasisinin edindiği son bilgi ve izlenimler Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Tepe’de Yunan adalarının askerden arındırılması konusunu açmayacağı öngörüsünü daha da güçlendiriyor. Lakin hükûmet kaynakları, Tayyip Erdoğan’ın Madrid toplantısından evvel Ankara tarafından koordine edilen tehdidi gerçekleştirmesi durumunda, müttefikler nezdinden açılmadan evvel, Yunan misyonu tarafından hazırlanan ve “her noktaya” karşılıkları içeren başka bir belgenin açılacağını yineliyor.”

‘HANGİ TÜRKİYE İLE KONUŞACAĞIZ?’

NATO’nun genişleme sürecinin masaya yatırıldığı ve Türkiye-Yunanistan bağlarında olumsuz bir atmosferin hâkim olduğu bir süreçte komşu ülke basınında Ege’yi alâkadar eden kıymetli haber ve incelemeler dikkat çekiyor.

NATO Zirvesi’nin devam ettiği bir süreçte ‘To Vima’ Ege Adaları’nın askerden arındırılmasıyla ilgili bir dizi tarihi belgeyi gündeme taşıyor. Gazete 1957’ten beri Ankara’nın askerden arındırılma konusunda attığı adımları bir dizi evraklarla desteklediği bir inceleme yazısında masaya yatırıyor.

KATHİMERİNİ’DEN KILIÇDAROĞLU’NA ELEŞTİRİ

‘Kathimerini’ gazetesiyse Türkiye-Yunanistan münasebetlerinin geleceğine ait olarak karamsar bir değerlendirmede bulunuyor. Gazetede yayımlanan bir köşe yazısına nazaran Erdoğan hükûmeti üzere Türkiye muhalefeti de Türkiye-Yunanistan bağlarında olumsuz hal takınıyor.

Sakis Moumtiz imzalı köşe yazısında ana muhalefet başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü CHP Küme toplantısında Türkiye-Yunanistan bağlantılarına açıklamasına dair “Ülkemizde bu kelamları seçim öncesi milliyetçiliğin yükselişine bağlayacak sesler olduğunu biliyorum: İç tüketim gereci olarak Yunanistan’a karşı provokasyon teşebbüsü. Lakin, (bu yorumda bulunanlar) Türkiye’nin Balkan Savaşları ve Lozan Antlaşması’nın travmasını kolektif bilinçaltında nasıl taşıdığını anlayamıyorlar. (Türkler) Bu antlaşmanın dayattığı hudutlar içinde boğuluyor ve kendi çıkarları doğrultusunda revize etmeye çalışıyorlar. Türk siyasetçiler dürüsttür. Bunu açıkça söylüyorlar. Saklanmıyorlar.”

KKE: ‘EGEMENLİK HAKLARI NATO’YA TESLİM EDİLEMEZ’

Yunanistan Solu ise muhafazakâr iktidarın tersine NATO özelindeki ve Ege’deki son gelişmeleri kendi perspektifinden değerlendirmeye devam ediyor. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Madrid’deki tepe devam ederken yayımladığı bir yazılı açıklamayla değişik bir perspektifi dillendirdi.

Açıklamada, “Ülkenin egemenlik haklarının korunmasını NATO’ya teslim etmek –saldırgan nitelikteki, savaşçı gündeminin Ukrayna’daki savaş tarafından daha da körüklendiği bir doruğa – tarih dışı, beyhude ve tehlikeli bir seçimdir. NATO’nun daha fazla genişleme ve ahenk sağlama konusundaki ana maksatlarına -Rusya ve Çin ile rekabetin ağırlaşması göz önüne alındığında- Ege ve Doğu Akdeniz’deki ortak idare planları eşlik edecek ve böylelikle Türk devletinin argümanları körüklenecektir” tabirleri yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.