Yumurtayı Aylarca Bekletiyor ve Domuz Göbeğinden Yemek Yapıyorlar! Tayvan’a Ait Birbirinden İlginç 15 Yemek

Oldukça doyurucu ve besleyici yemeklere sahip olan Tayvan mutfağında genellikle domuz eti, deniz ürünleri, pirinç ve soya gibi malzemeler kullanılmakta. Ancak daha ilginçleri de var… İçeriğimizde sizler için Tayvan mutfağına özgü görünce bir kez daha düşünmenizi sağlayacak yemekleri derledik.??

1. Stinky tofu

Tayvan mutfağında oldukça popüler olan stinky tofu, fermente tofudur. Genellikle pazarlarda ya da sokaklarda atıştırmalık olarak tercih edilebilirken restoranlarda ise garnitür olarak tercih edilmekte. Çok keskin bir kokuya sahip olan stinky tofu genellikle soya sosu ve acı sosla servis edilmekte.

2. Oyster omlet

İstiridye omleti olarak bilinen bu yemek Tayvan ve çevresinde çokça tercih edilebilmekte. İstiridye, yumurta ve patatesle yapılan yemeğin içerisine bazı bölgelerde limon suyu da eklenerek tadı yoğunlaştırılır. Servis edilirken ise yanında genellikle domates sosu tercih edilir.

3. Braised pork rice

Uzun süre pişirilen domuz etinin pirinçle servis edildiği braised pork rice, Tayvan’da sıkça tercih edilen bir yemek. Hazırlanırken domuz göbeğinin baharatlandırılmasıyla hazırlanan yemekte tercihe göre mantar ve haşlanmış yumurta da kullanılabilmekte.

4. Pig’s blood cake ya da orijinal ismiyle ‘ti hoeh koe’

Domuz kanı ve pirinç kullanılarak hazırlanan bu sokak yemeğini Tayvan’da tercih eden birçok insan var. Genellikle çubuğa geçirilerek sokaklarda satılan yemek hazırlandıktan sonra fıstık tozu ve kişniş ile kaplanarak servis edilmekte.

5. Iron egg

Soyalı yumurtaya oldukça benzeyen iron egg hazırlanırken siyah çay ve baharatlarla haşlanır.

6. Coffin Bread

Tayvan’ın bir diğer popüler lezzetlerinden biri olan coffin bread, dörtgen şeklindeki ekmeğin içinin açılarak kremalı ve tavuklu bir harcın eklenmesiyle hazırlanır. Birçok farklı varyasyonu olsa da hepsi aynı mantıkla hazırlanır ve Tayvan sokaklarında servis edilir.

7. Hot pot

Farklı bir yemek kültürü olan hot pot’ta masaya çiğ etler ve baharatlandırılmış kaynar su koyulur. Dilediğiniz ürünü hot pot’ta pişirdikten sonra soya sosu ya da acı sos gibi farklı soslarla tercih edebilirsiniz.

8. Three Cup Chicken

Susam yağı, bitkisel yağ, zencefil, sarımsak ve acı biberin karıştırıldıktan sonra tavukların eklenerek sotelenmesiyle hazırlanan yemek Tayvan’da sıkça tercih edilen bir tavuk yemeğidir.

9. Beef Noodle Soup

Sığır inciğinin yeşil soğan, zencefil ve yıldız anasonla haşlanmasının ardından baharatlarla sotelenip noodle ile birleştirilmesiyle hazırlanan yemek hem çorba gibi hem de noodle gibi tüketilebilmekte.

10. Thousand year old egg

‘Yüzyıl yumurtası’ olarak da adından bahsettiren bu konserve gıda ürünü Tayvan ve çevresinde oldukça popüler. Birkaç hafta ya da birkaç ay boyunca ördek, tavuk ya da bıldırcın yumurtaları; kil, kül, tuz, pirinç ve kireçten oluşan bir karışım içerisinde saklanarak hazırlanmakta.

11. Snake soup

Farklı tür yılanlar kullanılarak hazırlanabilen yılan çorbası iyi bir takviye olarak görülmekte. Bolca baharatla servis edilen yılan çorbasındaki yılanların yerken tavuk etine benzediği söylenmekte.

12. Grass Jelly

Çim jölesi olarak adlandırılan tatlı, ‘platostoma palustre’ bitkisiyle hazırlanmakta. Hafif acı bir tada sahip olan jöleler genellikle sütle servis edilmekte.

13. A-gei

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olduğu gibi sokak lezzetlerinin de en popülerlerinden biri olan a-gei, tofu keselerinin içine ‘glass noodle’ adı verilen cam erişte ve suriminin eklenip kızartılmasıyla hazırlanır. Tercihe göre acı veya tatlı-ekşi sosla servis edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir