Trakya’da lavanta ekili alan 7 yılda 260 kat arttı

Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından kıraç ve engebeli alanların tarıma kazandırılması çalışması kapsamında 2015’te bölgede lavanta ekimi başladı.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da 2015’te lavanta ekimi yapılan 20 dekar alan, 7 yılda 260 kat artarak 5 bin 200 dekara yükseldi.

Geliri nedeniyle bölge çiftçilerinin ilgisini çeken lavanta, kozmetik ve besin üzere birçok alanda kullanılıyor.

“Lavantanın en kıymetli çıktısı uçucu yağ”

Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine, lavantanın en değerli çıktısının uçucu yağ olduğunu söyledi.

Lavantanın dünyada tarımı yapılan en kıymetli uçucu yağ bitkilerinden olduğunu anlatan Tülek, bu kapsamda en çok lavantanın üretildiği Bulgaristan’daki enstitüler ile protokoller imzaladıklarını, bölge çiftçisine lavanta üretiminin katkılarını anlatmaya başladıklarını belirtti.

Tülek, bu eseri bilhassa Trakya’da randımanın düşük olduğu bölgelere önerdiklerini söz ederek, “Yapmış olduğumuz adaptasyon çalışmalarında lavanta bitkisinin pek uyumlu olduğunu, elde edilen randıman ve kalite açısından değerlendirdiğimizde memleketler arası referans bedellerle örtüştüğünü görüyoruz.” diye konuştu.

“Tıbbi açıdan da çok değerli bir bitki”

Lavantanın dünyada çiftçiler tarafından yüksek geliri münasebetiyle tercih edildiğini vurgulayan Tülek, şu bilgileri paylaştı:

“Yapmış olduğumuz çalışmalarda yaklaşık 100 kilogram çiçekten 2 kilogram civarında yağ elde edebiliyoruz. Bu yağ ham husus olarak bedellendiriliyor. Bilhassa ülkemizde ve dünyada parfümeri ve kozmetik dalında değer arz ediyor. Olağan bunun yanında aromaterapide kullanılan çok kıymetli bitkilerin başında geliyor. Tıbbi açıdan da çok değerli bir bitki.”

Lavantanın tıpkı vakitte bal üretimi açısından da kıymetine değinen Tülek, “Özellikle çiçeklenme periyodunda dekarda yaklaşık 15-18 kilogram civarında lavanta balı elde edilmesi mümkün. Lavanta üreticilerimizin buradan bal elde ederek kendi geçimlerine katkı sağlamasının da kıymetli olduğunu düşünüyoruz.” tabirini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.