The Times gazetesi tek tek saydı: Rus oligarklar Türkiye’de

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, kapsamlı bir araştırma ve tahlile imza attı. Gazete, son periyotta yaptırım uygulanan Rus oligarkların milyarlarca dolar pahasındaki yatlarının yine Türkiye karasularına girdiğine dikkat çekti.

İngiliz The Times gazetesi, Rusya-Ukrayna savaşı münasebetiyle yaptırım uygulanan Rus oligarkların lüks yatlarını ve gemilerini tekrar Türkiye karasularında saklamaya başladığını yazdı. Bir araştırma yapan ve şimdiki bilgileri tahlil eden gazete, toplam pahası milyarlarca dolar olan gemilerin Ege ve Akdeniz kıyılarında demir attığını yazdı.

Gazete yatların 3’ünün Bodrum’un 20 mil açığında demir attığını yazarken, “Yaptırım uygulanan oligarklara ilişkin en az 9 yat Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarında bekliyor” yorumunu yaptı. Türkiye’de bekleyen gemilerin yaklaşık bedelinin 2.5 milyar dolar olduğuna dikkat çeken gazete bir ayrıntısı daha gözler önüne serdi.

Bu lüks yatların geçen yılki pozisyonlarını mercek altına alan gazete geçen yıl birebir periyotta bu gemilerin hiçbirinin Türkiye’de olmadığına dikkat çekti. Geçen yıl bu gemilerin büyük çoğunluğu Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan’da demirlemişti.

Aralarında Roman Abramoviç’in de olduğu çok sayıda oligarkın lüks teknelerinin Türkiye açıklarında olduğu belirtilirken oligarkların lüks araçlarında olup olmadığına dair bir açıklama ise yapılmadı.

Öte yandan gazete, Türkiye ile Rusya ortasındaki yakınlığın artmasının Batı’da tasa yarattığını da hatırlattı. Rus oligark Leonid Mikhelson’a ilişkin Pacific isimli lüks yatın da Karayipler’den Türkiye’ye geldiğini ve seyahat sırasında takip sistemini devre dışı bıraktığı da belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.