Tanju Özcan ayrımcı ilanı savundu: Bu nefret kabahatini işlemeye devam edeceğim

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan’ın, göçmenlere yönelik Arapça ve Türkçe, “Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize” ilanı, savcılık kararıyla “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla dün gece saatlerinde kaldırıldı. Özcan, kararla ilgili, “Türk milletini çok sevmek nefret kabahati oluşturuyorsa, ben bu nefret hatasını, ayrımcılık hatasını işlemeye devam edeceğim” dedi.

Tanju Özcan, kentin en işlek caddelerindeki bilboardlara Arapça ve Türkçe yazılı ilanlar astırdı. Özcan, kentte yaşayan göçmenlere yönelik ilanında, “Geçici sığınmacılara sesleniyorum. 11 yıl evvel ülkemize konuk olarak geldiğinizi söylediniz. Türk milleti de kıt kaynaklarıyla size yıllardır sahip çıkıyor. Artık bu misafirlik fazla uzadı. Ülkemizdeki ekonomik buhranı görüyorsunuz. Gençlerimiz işsiz, aileler açlık hududunun altında yaşıyor. Bu koşullarda artık sizinle paylaşacak ekmeğimiz ve suyumuz kalmadı. Geldiğiniz üzere gitme vaktiniz geldi. Artık istenmiyorsunuz. Dönün ülkenize” formunda ayrımcı tabirler yer aldı.

İLANLAR KALDIRILDI

Tanju Özcan’ın talimatıyla belediye grupları tarafından asılan ilanlar, reaksiyon çekti. Bir vatandaş, savcılığa ilanlarla ilgili kabahat duyurusunda bulundu. İlanların savcılık kararıyla kaldırılmasına karar verildi. İlanlar dün gece saatlerinde, polis takımları tarafından kaldırıldı.

‘BAKIN UYGUNA GİTMİYORUZ’

Lider Özcan, ilanların kaldırılmasıyla ilgili olarak şu tezlerde bulundu: “Bu misafirlik çok uzadı, geldiğiniz üzere dönün ülkenize’ dedim, çabucak hakkımızda muhtemelen AK Parti milletvekilinin şikâyeti üzerine bir soruşturma başlatılmış ve savcılık afişleri toplatma kararı vermiş. Yani sığınmacılar ülkemizde kalsın, sığınmacıları beslemeye devam edelim, yenilerini de buraya davet edelim gerekirse onlara da bakalım demek cürüm olmuyor da dönün ülkenize demek mi cürüm oluyor? Vallahi ben bu tutumumun ardındayım. Bakın bu ülke karışacak yakında. Birileri bana diyor ki, bu ülke karışırsa diyor seni sorumlu meblağlar. Perşembenin gelişi çarşambadan belirli. Bu insanları Türk toplumuna entegre etmek mümkün değil. Bu karışıklık zati bu başla yaşanacak. Ben yalnızca bugünden ikaz vazifemi yapıyorum. Yarın bir karışıklık çıkarsa bundan ötürü kimsenin beni suçlaması haddi de değil hakkı da değil. Zira uyaran benim zati. Bakın uyguna gitmiyoruz.”

‘ALIN BENİ BU KABAHATTEN MAHPUSA ATIN’

DHA’nın haberine nazaran Özcan, savcılığın “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla ilanları kaldırmasıyla ilgili, “Türk milletinin menfaatini korumak, muhafazaya çalışmak, gençlerimizin meselelerini lisana getirmek nefret hatası oluşturuyorsa, Türk milletini çok sevmek nefret hatası oluşturuyorsa, ben bu nefret hatasını, ayrımcılık hatasını işlemeye devam edeceğim. Bir hukukçu olarak söylüyorum. Alın beni bu kabahatten mahpusa atın” diye konuştu.

BOLU BELEDİYESİ’NİN NİKAH VE SU TARİFESİNE 40 BİN TL CEZA

Özcan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun, Bolu Belediye Başkanlığı’nın kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah fiyatlarında farklı tarife uygulanmasına ait kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetmesine ve 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararına ait şunları söyledi:

‘YAPTIKLARIMDAN VE SÖYLEDİKLERİMDEN PİŞMAN DEĞİLİM’

“Kararı yargıya taşıyacağım. Yönetimin her türlü aksiyon ve süreci yargı kontrolüne alışılmıştır. Hasebiyle ben Türkiye Eşitlik Kurumu’nun bağımsız bir kurum olduğuna inanmıyorum. Türkiye Eşitlik Kurumu, bugüne kadar hangi bahiste karar vermiş? Türkiye Eşitlik Kurumu’nun ismini birinci defa benimle ilgili soruşturma başlatıldığında duydu Türkiye. 2015 yahut 2016’da kurulmuş bir kurum. En azından bir çalışma yaptılar. Bu ayki maaşlarını hak ettiler. Şimdiye kadar boşuna maaş alıyorlardı. Ceza verdilerse, idari yargıya taşırız. Ben yaptıklarımın kabahat olduğuna inanmıyorum. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.