Susuz kalan yüzlerce dönümdeki mahsuller kurudu

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine bağlı Bük ve Karşı köylerinde sarımsak başta olmak üzere mısır yetiştiriciliği yapan çiftçilerin yetiştirdiği eserler susuz kalarak kurudu. Çiftçilik ile uğraşan köy sakinlerinden Hasan Kayıkçı, sulama birliği tarafından öteki köylerdeki tarım yerlerine su verildiğini, lakin kendi köylerine su verilmediğini söyledi.

“SU VERMEYECEKLERSE BİZ ARTIK MAHSUL DE EKMEYELİM”

Su dağıtımından sorumlu birliğin kendi köylerine uzun mühlet boyunca su vermediğini belirten Kayıkçı, “Şu anda gördüğünüz üzere mısırlarımız eserlerimiz hepsi yandı. Buradan Hasköy ve yetkililerine sesleniyoruz. Bizim de eserlerimiz var. Bu su bayramdan bugüne kadar kanallar dolu bir biçimde akıyor. Biz su çizgisinin en sonundayız. Bunlara da ‘bir sefer su verelim’ diyen yok mu? Buradan yetkililere sesleniyoruz. Biz de beyan verdik. Bizim de beyanımız var. Beyanda ‘ilk baştan başlayacak’ diye unsurumuz var. Biz en sondayız, bir kez de buraya su salıverin. Bizi bir duysunlar, görsünler, biz de şu suyumuzu bir sefer alalım” diye konuştu.

Çiftçilik yapan Taceddin Alıcı ise, “Ben, Hasköy yetkililerine 20 dönümlük beyanname verdim. Parasını ödedim. 1 Temmuz’da bir kez su verildi bize. Sarımsağa 4 sefer su veriyorum ben” dedi.

“BİZLER SULAMAMIZI BİR PROGRAM DAHİLİNDE YAPIYORUZ”

Hasköy Sulama Birliği Teknisyeni Şahin Özdemir ise argümanlar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Biz sulamamızı program dahilinde yapıyoruz. 17 Ağustos tarihinde Bük köyünde sulama olacak. Bu sulama Hasköy Sulama Birliği tarafından hazırlanıyor. Resmi bir halde ilerliyor. Şu anda dün itibariyle köye su indi, kanal yarım idi lakin akşama yanlışsız yağışla birlikte kanal doldu. Sabaha kadar su harıl harıl boşa aktı. Allah’ın bir kulu sulamasını yapmadı. Şu anda hala su boşa akıyor. Bük köylüleri, ‘her tarafımız bizim su oldu, bizler artık sulama yapmayacağız’ diyerek su istemediler. Bayram tatiline girildi, yağış oldu, sel oldu. Bu yüzden sulama 18 Ağustos’a kadar açılmadı. 18 Ağustos itibariyle sulama açıldı. Bizim sistemimiz köy sırasıyla başlıyor. Bük köyünden başladık, Hasköy, Sarayköy, Karşı köy diye devam ediyor” sözlerine yer verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.