Sudan’da milyonlarca insan çatışmaların ortasında mahsur kaldı

Sudan’da, orduyla, paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında üçüncü haftaya giren çatışmalarda, başkent Hartum’da hava saldırıları düzenlendi.

Ordu, saldırılarda Hızlı Destek Kuvvetleri’nin hakim olduğu bölgelerin hedef aldığını duyurdu.

SİVİLLER TAHLİYE İÇİN BEKLİYOR

Taraflar, ateşkesin uzatılmasında anlaştıklarını duyurmalarına karşın, çatışmalar şiddetlendi.

Hartum’da çok sayıda sivil, tahliye için bekliyor.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Pazartesi gününün ilk saatlerinde 124 kişinin daha uçakla tahliye edilerek Ankara’ya getirildiğini duyurdu.

Hartum’dan kaçan sivillerle dolu alan liman kentinde Suudi savaş gemileriyle 100 farklı ülkeden en az 5 bin kişi tahliye edildi.

ÇATIŞMALARIN ORTASINDA KALDILAR

15 Nisan’da başlayan çatışmalarda en az 500 kişi hayatını kaybettiği bildiriliyor. Ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu sanılıyor.

Milyonlarca insan Hartum’da çatışan güçlerin arasında mahsur kaldı.

Sudan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile orduyla savaşan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı ve “Hemedti” lakaplı Orgeneral Mohamed Hamdan Dagalo, 100 bin üyesi paramiliter gücün milislerinin orduya katılımında görüş ayrılığı yaşadı.

İki general insani yardıma izin verebilmek için ateşkes yapmak üzere anlaşmıştı. Ancak ateşkes korunabilmiş değil.

NE OLMUŞTU?

Başkent Hartum’da 15 Nisan’da her iki tarafın liderleri arasında Sudan’ın nasıl yönetilmesi gerektiği ve ve sivil yönetime geçiş süreci konusunda çıkan anlaşmazlıkların ardından sokak çatışmaları patlak verdi.

Ana anlaşmazlık noktalarından biri, 100 bin kişilik RSF’yi orduya dahil etme planları ve daha sonra yeni gücü kimin yöneteceği.

Çatışmalar, RSF üyelerinin ülke çapında yeniden konuşlandırılması nedeniyle günlerce süren gerilimin ardından başladı. Ordu bu adımı bir tehdit olarak görüyordu.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir