Siyasette Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışması: Abdullah Gül aday olacak mı?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu 6’lı masanın adayının kim olacağına ait açıklamalarda bulundu. Şimdi isim konuşulmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de herkes üzere aday olabileceğini söyledi .

“6’LI MASADA İSİM KIYMETLENDİRMEMİZ YOK”

Cumhuriyet gazetesine konuşan Kılıçdaroğlu, “Biz altı önder, yeni seçilecek Cumhurbaşkanı ile birlikte yapılması gerekenleri de konuşuyoruz. Temel bahislerde mutabıkız. Fakat şimdi masada isimlendirme yapmadık. Herkes aday olma hakkına sahiptir. Şüphesiz Sayın Abdullah Gül de. Beşerler aday olarak görmek istediği bireylerin ismini söylem edebilir. Bizim 6’lı masada isim kıymetlendirmemiz yok. İstanbul, Ankara, öteki belediye liderlerimiz pek hoş çalışıyorlar. Misyonlarının gereğini yerine getiriyorlar” dedi.

“ERKEN SEÇİM GÖRÜLÜYOR”

Türkiye’nin seçim atmosferine girdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu “ O denli ya da bu türlü erken seçim görülüyor” dedi.

Meclis’ten geçen seçim kanununa dikkat çekti, uygulanabilmesi için seçimin 2023 Nisan’ından sonra yapılmasının mümkünlük olduğunu söyledi.

“81 VİLAYETTEKİ SANDIK GÖREVLİMİZ BELLİ”

Sandık güvenliğini için çalışmalara başladıklarını anlatan, “Kusura bakmasınlar YSK’ye güvenmiyoruz. 81 vilayetteki sandık sorumlusu aşikâr. İlçe liderlerimiz onları vakit zaman arayıp sağlama yapıyor” diye konuştu.

ABDULLAH GÜL’DEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayılırken, son periyotta aday olabileceği tezleriyle gündemde olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ofisinden açıklama geldi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili birtakım yazılı ve görsel basında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e atfedilen görüşme ve konuşmaların tamamı kasıtlı ve makus niyetli propoganda temelli yalanlardır” denildi.

Geçen hafta Abdullah Gül’ün CHP’li bir vekil ile yaptığı görüşmeye dair savlar ortaya atılmıştı. Gül’ün o görüşmede ‘Kemal Bey’in kazanma talihi yok. Beypazarı Belediye Başkanlığı Cumhurbaşkanı için referans olamaz” dediği öne sürülmüştü.

Ayrıca Gül’ün aday olma hevesini kendisini görüşmeye gidenlere söylediği sav edilmişti.

Gül’ün “30 Ağustos merasimleriyle ilgili çektiği görüntü da “kendisini hatırlatma” olarak yorumlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.