Şanlıurfa’nın tepsi kebabı tescillendi

Şanlıurfa yemekleriyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Tescilli yemek listesine yeni bir lezzetini daha ekleyen Şanlıurfa, tepsi kebabıyla birlikte toplam 38 yemeğini tescillemiş oldu.

Tescillenen yemek sayısı 38’e yükseldi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borası başvurusu ile ortalarında çiğ köfte, soğan kebabı, lahmacun, tirit, ciğer kebabı, şıllık tatlısı, sadeyağı, patlıcanlı kebabın ve tepsi kebabın da bulunduğu toplam 38 eser, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescillendi.


13 yemek daha tescillenmeyi bekliyor

Gastronomi de Şanlıurfa’nın bir merkez haline geldiğini ve Şanlıurfa yöresine ilişkin tescilli yemeklerin dünyada tanıtıldığını anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, “Göbeklitepe tarihin sıfır noktası, insanlık buradan dünyaya yayıldı ve hayatın başladığı, insanlığın başladığı yerdir. İnsanın her periyodunda her evresinde her medeniyetine ilişkin birçok hoşluklar Şanlıurfa’da yaşıyor ve yaşamaya devam ediyor. Bunlardan biri de gastronomi ve lezzettir. Gastronomi ve lezzet konusunda Şanlıurfa bir merkez halindedir. Şu ana kadar 38 çeşit yemeğimiz tescillendi.Sırada bekleyen 13 çeşit tescilli yemeğimiz var.”


”Şanlıurfa gastronomide bir numara”

Beyazgül tepsi kebabının nasıl yapıldığından bahsederek konuşmasına devam etti ” Kebabımız tescil edilmiştir. Bunun patlıcanından, etinden, pişirilmesinden ve sofraya konulmasına kadar çok titizlik istiyor. Patlıcanı kesip etleri ortasına koyuyoruz lakin lezzet konusunda ufak bir ayrıntıyı kaybederseniz lezzeti de kaybetmiş oluyorsunuz. Yanında Urfa isotu, açık ekmek ve hoş bir fırında tepsi kebabı önünüze getirilecekse bu Şanlıurfa’da getirilmesi gerekir. Zira bunların hepsi birbirini tamamlıyor. Fırın çok kıymetli ve pişirirken pişirme tekniği çok kıymetli, yeniden bunun tepsiye dizilişi ve gerecin alınışı çok kıymetlidir. Tarihin kenti, tarihin sıfır noktası ve müze kent olan Şanlıurfa, gastronomide de bir numaradır. Buna vakit içerisinde tescilli yemeklerimizin sayısı arttıkça dünya da şahit olacaktır.” halinde konuştu.

Tepsi kebabı nasıl yapılır

Ustalar, yeni tescillenen tepsi kebabını nasıl yapılacağını tanım etti: Kuyruk yağının zırhla çekildiği kuzu eti ve patlıcan ile hazırlanıyor. Tepsiye dizilen et ve patlıcanlar taş fırınlarda pişirilerek yemeye hazır hale getiriliyor. Taş fırında pişirilen tescilli tepsi kebap, Urfa isotu ve lavaş ekmek ile servis ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.