Şahin’den 1 Mayıs’ta İşçi Bayramı’nda “kod” uyarısı

Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda yaptığı açıklamada, işçilerin işten çıkarılırken verilen kodun önemine değindi. İşverenin verdiği kodun denetlenmesi gerektiğini kaydeden Şahin, “İşverenin bir işçiyi çıkardığı zaman ona verdiği kod, bir kodla çıkartıyor. Bu da SGK kayıtlarına giriyor. SGK kayıtlarında gözüken bu koddan dolayı işçi başka bir yerde iş bulamayabiliyor da. Onun önüne geçiyor” dedi.

“İşçi çıkarılırken verilen kod, resmi makam onaylamadıkça verilmesin”

Şuan işçinin en büyük sorunun işten çıkarıldığında işveren tarafından verilen kodun olduğunu kaydeden Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, bu sorun acil olarak çözülmesi gerektiğini kaydetti ve şunları söyledi:

“Bütün bunlar sorun ama biz ivedilikle çözülmez Gereken bir sorundan bahsedeceğiz. Bu da ne biliyor musunuz? Bu diğerlerini ne zaman isterseniz çözün ama bu ivedilikle çözülmesi gereken sorun. İşverenin bir işçiyi çıkardığı zaman ona verdiği kod, bir kodla çıkartıyor. Bu da SGK kayıtlarına giriyor. SGK kayıtlarında gözüken bu koddan dolayı işçi başka bir yerde iş bulamayabiliyor da. Onun önüne geçiyor. Yüz kızartıcı bir suç kodu verdiği zaman, bu kodu kimse denetleyemiyor. Kimse müdahale edemiyor. Ne SGK müdahale ediyor, ne bir polis raporu isteniyor, ne savcı kararı, ne mahkeme kararı. Kafasına göre işveren veriyor bu kodu, işçiyi çıkartıyor. Çıkart ama bu kod resmi bir makamda onaylanmadıktan sonra verilmesin. Lütfen bu 1 Mayıs’a bunu çözme iradesiyle girelim. Mahkeme kararlarına falan hiç girmeyeceğim. Bir memur mahkeme kararıyla haklı görüldüğü için işine geri dönebiliyor ama bir işçi haklı görülse bile işine geri dönemiyor Bir memurla ilgili bir suç isnadı olduğunda vali, memuru koruması altına alıp savcıya vermeyebiliyor ama işçi bir tutanakta çıkartılabilir. Burada şu an anlaşılmasın sakın, memura çok hak verildi falan. Memura verilen doğru. Biz diyoruz ki ya memur da bu ülkenin evladı, işçi de. Niye memura verdiğiniz hakları işçiyi vermiyorsunuz? Memurdan alın demedik. İşçiye de bu haklar verilmeli. Bu kıyaslar onun için söylüyorum. Çok daha fazlasını sayabiliriz ama bir irade lütfen şu kodu mahkeme kararı olmadan, resmi bir karar olmadan işveren veremesin, işinden çıkarsın ama. Bununla bir başlayalım ve her 1 Mayıs’ta bir sorun çözelim kampanyasını samimiyetle biz Çalışma Bakanlığı’ndan başlatmasını istiyoruz.” – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir