Sağlıklı görünen bu meyveler tam bir şeker deposu! Kan şekerini tavan yaptırıyor, diyabete neden oluyor

Dünyada 382 milyon diyabet hastası bulunmakta. Hatta bu sayının 2035 yılına kadar 592 milyona ulaşması bekleniyor. Bunun için sağlıklı beslenme çok çok değerlidir. Lakin her sağlıklı besin bedenimize güzel reaksiyon verecek manasına gelmez. Bilhassa birtakım meyveler kan şekerine tavan yaptırabiliyor. Bizde sizler için kan şekerini uçuran, sanıldığı kadar sağlıklı olmayan besinleri sıraladık. İşte o besinler…

KAN ŞEKERİNİ TAVAN YAPTIRIYOR

Meyveler içeriğinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle sağlıklı görülebilir. Fakat unutmayalım ki bunlar şeker deposudur. Hatta kimi meyveler kan şekerini anında tavan yaptırabiliyor. Pekala bu meyveler hangileri? İşte yediğiniz vakit kan şekerini uçuran o meyveler…

DİYABET NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İlk olarak diyabetin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Diyabet hastalığı, bir kişinin kan şekeri düzeyinin çok yükselmesine neden olan ve ömür uzunluğu süren değerli bir rahatsızlıktır. Birebir vakitte bu hastalık tip 1 ve tip 2 olmak üzere 2 farklı boyutta ele alınır. Tip 2 diyabet ise en sık görülenlerden biri.

TİP 1 DİYABET NEDİR?

Peki tip 1 diyabet nedir? Tip 1 diyabet, bedenin bağışıklık sisteminin kan şekerini denetim eden ve insülin üretene hücrelere saldırıp yok etmesidir.

TİP 2 DİYABET NEDİR?

Peki tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet tip 1 diyabetten daha fazla görülür. Gereğince idman yapmamak, olduğundan daha fazla kilolu olmak üzere etkenler kan şekerini tavan yaptırır.

BU MEYVELERDEN UZAK DURUN

Uzmanlar şeker hastalarının diyetlerine kimi meyveleri dahil etse de, diyetisyenler yüksek glisemin indeksi (GI) olan meyvelere karşı dikkatli olunma tavsiyesinde bulunuyor. Bunun nedeni ise yüksek GI bedellerine sahip besinleri çok çabuk emilerek kan şekeri seviyelerinin keskin bir formda yükselmesine neden olması.

NORMALDEN FAZLA YEMESİNE NEDEN OLUR

Öte yandan kendi insülinini üretenler için, yüksek GI kıymetine sahip besinler, bedeni süratli çözünen karbonhidratlara karşı koyanın bir insülin dalgalanması üretmeye zorlayabileceğini gösteriyor. Bunun sonucunda iki ila üç saat içerisinde açlık hissi ortaya çıkar ve bu durum da aslında hakikat beslenmesi gereken bir kişinin olağandan daha fazla yemek istemesine neden olur.

YÜKSEK GLİSEMİN İNDEKSİ OLAN MEYVELER

Peki uzmanların uyardığı yüksek glisemin indeksi (GI) olan meyveler hangileri? İşte yediğinizde kan şekerini tavan yaptıran yüksek glisemin indeksi (GI) olan meyveler;

 1. Muz
 2. Portakal
 3. Mango
 4. Üzüm
 5. Kuru üzüm
 6. Armut
 7. Erik
 8. Çilek
 9. Kivi
 10. Yaban mersini
 11. Greyfurt

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.