‘Rus ordusu, İsrail’e ilişkin savaş uçaklarına S-300 ile karşılık verdi’

İsrail merkezli Channel 13’ün haberine nazaran, Rusya’nın İsrail konusundaki tavrında büyük bir kaymaya işaret eden olay, geçtiğimiz Cuma gecesi İsrail Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki Masyaf bölgesi yakınlarındaki birkaç gayesi vurduğu sırada meydana geldi.

Kelam konusu haberde, İsrail uçakları bölgeyi terk ederken Suriye tarafından S-300 füzelerinin ateşlendiği bildirilerek, Suriye’nin S-300 hava savunma sisteminin Rus ordusu tarafından işletildiği ve onların onayı olmadan ateşlenemeyeceğine dikkat çekildi.

S-300’lerin İsrail’e ilişkin savaş uçaklarına kilitlenmeyi başaramadığı ve bu nedenle savaş uçakları için önemli bir tehdit oluşturmadığı da belirtildi.

Haber teyit edilirse, bu S-300’lerin Suriye semalarında İsrail’e ilişkin savaş uçaklarına karşı birinci kullanımını işaret edecek.

Moskova ile Tel Aviv ortasında ince çizgi

Bu adım, Suriye’de Hizbullah ve İran ile irtibatlı bölgelere yapılan silah sevkiyatlarını yüzlerce hava hücumuyla maksat aldığı argüman edilen İsrail için telaş verici bir gelişme olacak.

Channel13, İsrail savaş uçaklarına karşı S-300 füzeleri fırlatılmasının tek seferlik bir olay olup olmadığı yahut Rusya’nın İsrail’e yönelik siyasetini değiştirdiğine dair bir işaret olup olmadığının belirli olmadığını belirtti.

İsrail, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının akabinde Moskova ile Kiev ortasında ince bir çizgide yürümeye çalıştı, lakin son vakitlerde Rusya’ya yönelik tenkit düzeyini artırdı.

Rusya, Suriye’ye hava savunması sağlamanın yanı sıra, Suriye’deki güçlerini korumak için S-400 hava savunma sistemlerine de sahip, lakin hiçbir vakit İsrail uçaklarını gaye almadı.

İsrail ve Rusya, Suriye semalarına mümkün kaza ve müsabakaları engellemek maksadıyla çatışma tedbire sınırı kurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.