Römorkörde sıfır emisyon hedefi

 

AYLİN RANA AYDİN – Deniz taşımacılığı yapan firmalar Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 yılına kadar emisyonları azaltma hedefi nedeniyle alternatif yakıtlara yöneliyor. Bu kapsamda deniz araçları inşa eden Uzmar da çevre dostu üretime odaklandı. Römorkör, iş botu alanında üretim yapan ve denizlerde kılavuzluk hizmeti de veren Uzmar, filosundaki römorkörleri sıfır emisyonlu yapacak. Uzmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ, “Konuyla ilgili Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor. Filonun bu yönde yenilenmesiyle 100 milyon dolar civarında bir yatırım planlıyoruz. 4-5 yıl içerisinde filomuzdaki römorkörlerin sıfır emisyonla hizmet vermesini amaçlıyoruz. Bunu da ancak metanol ile çalışan römorkörlerle yapabiliriz” dedi.  Uzmar olarak 2021 yılının olumlu geçtiğini aktaran Altuğ, “Türkiye’nin marka değeri artıyor. Yüzde 95 oranında ihracat ile ilgili üretimler yapıyoruz. Özellikle gemi inşada pandemi sonrası yeni teknolojiler ve küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği en önemli konulardan biri. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün denizlerde 2050 yılında sıfır emisyona geçilmesine yönelik almış olduğu kararlar var. Biz de bununla ilgili Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Metanol öne çıkıyor

Metanolle çalışan deniz araçlarının öne çıktığını belirten Noyan Altuğ, şöyle konuştu: “Metanol ile çalışan makinelerin hizmet süreleri bataryalılara göre uzun ve güvenli, aynı zamanda da sıfır emisyon. Filonun yenilenmesiyle ilgili yatırımlarımız 100 milyon dolar civarında olacak. Amacımız 4-5 yıl içerisinde Uzmar filosundaki bütün römorkörlerin sıfır emisyonla hizmet vermesi olacak. Bunları da ancak metanolle çalışan römorkörlerle yapabiliriz.”

Yatırımlar sürüyor

Kocaeli Serbest Bölgesi’ndeki tersanede deniz aracı ürettiklerini belirten Altuğ, “Uzmar’da 1400 kişi çalışmakta. Geçen yıl 22 gemi teslim ettik. Kapasitemizi yüzde 80 artırdık” dedi.

Altuğ, Avrupa, Avustralya, Kanada, Güney Amerika, Ortadoğu, Arap Körfezi’ne ihracat yaptıklarını, ISO 50001 sertifikası aldıklarını kaydetti.

Sızıntıya müdahale

Uzmar’dan verilen bilgilere göre, Kuveyt için 60 metre LOA ve 48 ton çekme kuvvetine sahip KOC Al Zour adlı römorkör üretildi. Römorkör petrol sızıntısına müdahale, sızıntı önleme ve kurtarma, açık deniz yangın söndürme operasyonlarında kullanılıyor. Uzmar, Brezilyalı bir operatör için pushboat, Pakistan Karachi Port Trust için dört römorkör ve Saam Towage’a iki yeni römorkör hazırlıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.