Pandemi aile içi şiddeti artırdı

Aile içi şiddet Türkiye başta olmak üzere dünyanın bir numaralı sorunlarından biri. Özellikle kadına şiddete karşı dünya genelindeki hükümetler çeşitli önlemlerle bu durumun önüne geçmeye çalışıyor.

Öte yandan ABD’de yapılan bir araştırmaya göre Covid-19 döneminde aile içi şiddet, bir önceki dönemlere göre daha arttı. Söz konusu şiddet özellikle siyah kadınlar için daha belirgin oldu.

Starr Davis isimli siyahi bir kadın da pandemi döneminde tanıştığı bir adam tarafından şiddet gören kadınlardan birisi. Covid-19 salgının başlamasıyla birlikte işine online bir şekilde evden devam eden Davis, evde kaldığı süre boyunca yeni tanıştığı adam tarafından fiziksel tacize uğradı. İddiaya göre tacizci daha sonra Davis’in dışarıya çıkmasını bile yasakladı.

Davis, durumu anlatabileceği hiçbir arkadaşı veya yakını olmadığı gerekçesiyle erkek arkadaşının bu davranışlarını anlatacak biri olmadığını belirtti. Sosyal hizmet uzmanı Jacqueline Willett da siyahi kadınlar dahil birçok kadının Covid-19 döneminde evlerine kapanmasıyla birlikte istismarcılardan ve şiddetten kaçamaz hale geldiğini söyledi. Willet, “Covid-19 dönemi pek çok kadını, kendilerini taciz eden ve şiddet gösteren kişilerle birlikte aynı evde kalmaya zorladı” diye konuştu.

Özellikle pandeminin ilk günlerinde aile içi şiddeti ihbar etmenin ve yetkililerden destek bulmanın da zor olduğu ifade edildi. Öte yandan siyahi kadınların partnerleri tarafından öldürülme veya şiddete uğrama istatistikleri beyaz kadınlara göre iki kat daha fazla olduğu 2017 yılında yapılan bir araştırma ile ortaya konmuştu.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir