Meteoroloji bu kere de sıcaklara karşı uyardı: Termometre 38 dereceyi gösterecek

Temmuz ayına girerken, yurdun birçok bölgesinde yer yer sel felaketlerine neden olan kuvvetli yağışlar tesirini yitiriyor.

Yağışların bitmesiyle doğal olarak sıcaklıklar yine yükselecek. Hatta yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredeceği iddiasıyla ikazlar yapıldı.

YAĞIŞLAR BUGÜN BİTİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 5 günlük hava kestirim raporuna nazaran, yurt genelinde tesirli olan yağışlar bugün de tesirini devam ettirecek. Fakat yağışların 2 Temmuz Cumartesi günü prestijiyle yurdu terk etmesi bekleniyor.

AŞIRI SICAKLAR GELİYOR

Önümüzdeki hafta sonundan itibaren yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükseleceği varsayım ediliyor. Birçok vilayette kavurucu sıcaklıklar görülecek. Meteoroloji, Güneydoğu vilayetleri başta olmak üzere birçok ile ‘yüksek sıcaklık’ ikazında bulundu.

Hava sıcaklıkları, bilhassa Kıyı Ege vilayetleri ile Güneydoğu vilayetlerinde yükselecek. Meteoroloji, bu vilayetlere ‘yüksek sıcaklık’ ihtarında bulundu.

ÇOCUKLAR, YAŞLI VE KRONİK HASTALARA DİKKAT EDİLMELİ 

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte yükselmesi beklenen hava sıcaklıkları nedeniyle uzmanlar, bilhassa çocuk, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanları uyarıyor. Uzmanlar, uzun periyodik güneş temasından kaçınılmasını ve nizamlı olarak güneş kremi kullanılmasını öneriyor.

Meteoroloji’nin 5 günlük hava iddia raporunda sıcaklıkların kademe kademe yükseldiği ve bilhassa kıyı vilayetlerinde sıcaklıkların kavurucu seviyeye erişeceği görülüyor.

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 32°C
Kesimli bulutlu

ANKARA °C, 26°C
Kesimli ve çok bulutlu, lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların kuzey etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İZMİR °C, 36°C
Az bulutlu

ANTALYA °C, 36°C
Modüllü ve yer yer çok bulutlu, doğusunun iç kısımları mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SİNOP °C, 27°C
Modüllü ve çok bulutlu

TRABZON °C, 25°C
Kesimli ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, iç kısımlarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ERZURUM °C, 28°C
Kesimli bulutlu, öğlen saatlerinden sonra lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DİYARBAKIR °C, 39°C
Az bulutlu ve açık

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.