Maduro Türkiye’nin akabinde İran’da: Birlikte direniş iktisadı stratejisi geliştirdik

İran devlet medyasına konuşan Maduro, güce fazla gereksinimi olan ülkesine yakıt tankerleri gönderen İran’ın bu hareketini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Maduro, “Tahran’ın Karakas’a petrol ulaştırılması Venezüella halkına çok yardımcı oldu” dedi.

Associated Press’te yer alan habere nazaran, artan global besin fiyatlarının İran’ın hasta iktisadını boğarak hükümeti ve halkı üzerinde daha fazla baskı oluşturmasına yol açan ABD yaptırımları Orta Doğu’daki tansiyonu düşürmüyor. İran üzere ağır ABD yaptırımları altında olan Venezuela’dan üst seviye bir siyasi ve ekonomik heyet, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin daveti üzerine iki günlük ziyarette Maduro’ya eşlik ediyor.

Maduro, iki ülke ortasında 20 yıllık bir iş birliği planını görüşmek üzere cumartesi günü Reisi ile görüşeceğini söyledi.

İran kanalı PressTV’nin aktardığına nazaran Maduro, “İran ve Venezuela uluslarını yaptırımlar savaşı hakkında düzgün bilgi sahibi olma ve bunlara kararlılıkla karşı koymanın yollarını bulma ihtiyacı” tartışılacak dedi. Maduro, Venezuela ve İran’ın memleketler arası sorunlarda “ortak bir vizyon” ile birleştiğini ve her ikisinin de ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan zorlayıcı önlemlerin kurbanı olduklarını söyleyen Maduro, “Karakas ve Tahran bir direniş iktisadı stratejisi şekillendirdi ve onu genişletmek için çalışıyor” dedi.

Maduro, kendisini Amerika Tepesi’ne davet etmemeye karar veren Washington tarafından reddedildikten sonra Avrasya cinsine çıktı. Bu hafta başında Cezayir ve Türkiye’yi ziyaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.