Kurban bayramı ne vakit? Kurban bayramı tatili kaç gün olur?

Ramazan bayramı geride kalırken artık Kurban bayramı için geri sayım başladı. Yılın ikinci ve son dini bayramı olan Kurban bayramı yaz aylarında kutlanacak. Hem tatil hem de bayramı uygun kıymetlendirmek isteyenler “Kurban bayramı ne vakit?” sorusuna karşılık arıyor. Kurban bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak.

Kurban Bayramı’nın ne vakit başlayıp ne vakit biteceği ise son vakitlerde en fazla merak edilen bahislerden. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvim ile aşikâr oldu.

KURBAN BAYRAMI NE VAKİT?

Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 9 Temmuz’da idrak edilecek. Kurban Bayramı 1. Günü: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Günü: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Günü: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Günü: 12 Temmuz Salı

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLUR?

Kurban bayramının birinci iki günü hafta sonu, son iki günü ise hafta içi gününe denk geliyor. Ramazan bayramı günlerinin hafta içine denk gelmesine karşın tatil müddetinin 9 güne çıkarılmaması göz önüne alındığında, Kurban bayramı tatili mühletinin de bayram günleri ile sonlu olması bekleniyor.

KURBAN İBADETİNİN KARARI NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey manalarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun isteğine ermek için ibadet gayesiyle, muhakkak kaideleri taşıyan hayvanı yordamına uygun olarak kesmeyi ve bu emelle kesilen hayvanı tabir eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sıhhati yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere nazaran varlıklı sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.
Mezheplerin birçoklarına nazaran udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî kararı ne olursa olsun- müslüman toplumların makul simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri bilhassa milletimizin dinî hayatında değerli bir yer tutmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.