Kuantum teknolojisi nasıl bir sürat getirecek? Otomobil dakikalar, telefon saniyeler içinde şarj olacak

Kuantum piller, yeni jenerasyon kuantum bilgisayarların çalışmasını mümkün kılan kuantum mekaniğinin tıpkı özelliklerini kullanıyor, lakin bilgisayarların süreç gücünü büyük ölçüde artırmak yerine eserlerin anında şarj edilmesini de sağlayabilirler.

Kore’deki Temel Bilimler Enstitüsü ve İtalya’daki Insubria Üniversitesi’ndeki bilim insanlarından oluşan bir grup, mikromaser olarak bilinen bir kuantum mekanik sistemi kullanarak bu teknolojiyi gerçekleştirme yolunda atılım yaptı.

Kuantum piller, bir kübit akışı aracılığıyla yüklenen enerjiyi depolamak için bir elektromanyetik alan kullanıyor ve tıpkı vakitte çok şarj riskine karşı muhafaza sağlıyor.

Araştırmacılar bir mikromaseri “mükemmel bir kuantum pil modeli” olarak tanımladılar ve şarj sürecinin klasik şarjdan daha süratli olduğunu başarılı bir biçimde gösterdiler.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER 3 DAKİKADA ŞARJ OLABİLİR

Güney Koreli araştırmacılar, kuantum pil teknolojisinin elektrikli otomobillerin konutta şarj müddetlerini 10 saatten yalnızca üç dakikaya indirebileceğini, muhteşem şarj istasyonlarının ise bir aracı yalnızca 90 saniyede büsbütün şarj edebileceğini hesapladılar.

Bu yılın başlarında yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları, pilin boyutu büyüdükçe kuantum pilin şarj mühletinin gerçekte nasıl azaldığını kaydetti.

Bunun nedeni, pil büyüdükçe moleküllerin daha fazla dolaşık hale gelmesiyle ilgili olan kuantum hızlanması olarak bilinen bir fenomen.

Bu, klasik pillerin yaptığı üzere bataryaları paralel olarak şarj etmek yerine toplu olarak şarj etmelerini sağlıyor.

Araştırmalar başarılı olursa, bilim insanları, akıllı telefonlardan elektrikli otomobillere kadar her şeyi kullanma formumuzu değiştiren yeni bir ultra verimli pil çağının geleceğini umuyorlar.

En son araştırma, ‘Kuantum piller olarak Mikromasörler’ başlıklı bir çalışmada ayrıntılandırıldı.

Bilimsel mecmua Quantum Science and Technology’de yayınlandı .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.