Kraliçe’nin tabutunu görebilmek için 50 saat beklediler, sokaklarda yatarak geceyi geçirdiler

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in cenazesinin Buchingham Sarayı’ndan başşehir Londra’daki Westminster Hall’e getirilmesinin akabinde binlerce kişi tabutu ziyaret etmek için sıraya girdi. Londra sokaklarında insan seli yaşanırken, bekleme müddetlerinin 50 saate ulaştığı bildirildi. Halk, geceyi sokaklarda geçirirken, Kraliçe’ye veda etmek için günlerdir çadırlarda kalan beşerler dikkat çekti.

İngiltere’de 70 yıllık hükümdarlığının akabinde Perşembe günü hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in tabutu Londra’da halka açık bir merasim eşliğinde Buckingham Sarayı’ndan ayrılarak Westminster Salonu’na götürüldü ve halkın ziyaretine açıldı. Kraliçe’nin cenaze merasiminin gerçekleştirileceği 19 Eylül’e kadar tabutu isteyen herkes ziyaret edebilecek…

Ancak bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden Londra sokakları Kraliçe’ye veda etmek isteyen İngilizlerle doldu taştı. Birçok kişi geceyi çadırlarda geçirirken, bekleme müddetinin 50 saati aştığı bildirildi. İngilizler geceyi birbirlerine kahve, sandviç dağıtarak, bazen sırada, bazen de çadırlarda uyuyarak geçirdi.

Londra’nın Themes Irmağı boyunca oluşan insan seli, aslında dünden beri bekliyor. Lakin güvenlik koşulları gereği bekleme mühletleri 50 saati bulduğu için Londra’daki kalabalık her geçen dakika da artıyor.

‘1 MİLYON KİŞİ LONDRA’YA AKIN ETTİ’

Westminster Hall’daki tabutu pazartesi gününe kadar 400 bin kişinin ziyaret etmesinin bekleniyor. İngiliz Independent gazetesi, 1 milyondan fazla ziyaretçinin Londra’ya akın etmesiyle kentin dolup taştığını bildirildi.

Kuyrukta bekleme mühletini kestirim edebilmek için ise sıranın kaç kilometre uzunlukta olduğunu gösteren bir takip sistemi paylaşıldı. Aktüel paylaşılan datalara nazaran saat 10.45 prestijiyle sıranın uzunluğu 4 kilometre olarak belirlendi.

Daha evvel Kraliçe’nin tabutu Edinburgh’a götürülmüş burada ziyaretçiler en az 10 saat bekledikten sonra Kraliçe’ye veda edebilmişti.

PAZARTESİ GÜNÜ GELENLER BİLE OLDU

İngiliz Daily Mail gazetesi, geceyi sokakta geçiren İngiliz vatandaşları ile konuşurken, yetkiliern kuyrukta bekleyenlere gece boyunca parasız yiyecek ve içecek dağıttığını yazdı. Gazeteye nazaran, kuyrukta yer kapmak için Pazartesi günü gelenler bile oldu.

Büyükşehir Polis memurları, gönüllüler ve vazifeliler kuyruğu yönetirken, güzergah boyunca çeşitli noktalarda tuvalet ve su gereksinimlerinin giderilmesi için yerler bulunuyor. Sırada bekleyenlere, mümkün bir karışıklığı engellemek için renkli ve numaralı bilekliklerin bile verildiği aktarıldı.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan ve Kraliçe’yi son defa ziyaret için bekleyen Alan Davies,
‘Dört civarında buraya geldim ve biraz materyal getirdim. Kimi insanların benden çok daha uzun müddettir beklediğini biliyordum, fakat epeyce süratli hareket ediyor. Kraliçe’nin hepimiz için ne kadar değerli olduğunun en düzgün örneği, günlerce İngiliz havasında, yağmurda bile sıraya girmemiz. Yalnızca son bir veda etmek için.’ dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.