İsrail’in ajan devşirmeleri

Hamas’ın iki numarası lideri Aruri ve dört Hamas komutanının Beyrut’ta İsrail tarafından uzaktan kumandalı SİHA (*) ile öldürülmeleri… Türkiye’de İsrail adına casusluk için devşirilen 100’den fazla ajanın operasyonlarla yakalanmaları…

Ve…

İsrail istihbarat örgütü Mossad gündemin üst sıralarında…

Bu bağlamda Mossad dosyasını açalım…

FİLMLER, DİZİLER

Sadece Türkiye’de değil dünyanın bütün coğrafyalarında Mossad eleman devşiriyor.

Hollywood’la başlayalım.

Hollywood stüdyoları için danışmanlık yapan “Spy Legends Agency’nin (Casus Efsaneleri Ajansı)” yöneticisi, 30 yıla yakın süre Mossad subayı olarak görev yapmış olan Avner Avraham şöyle diyor:

“ Her zaman daha fazla ajana ihtiyacımız var.

Onlara para, hediye ve mevki ötesinde macera ruhu da vermemiz gerekiyor. (Ve kadın elbette G.C)

Örneğin ben ve genç subay arkadaşlarım James Bond filmlerinden etkilenerek Mossad’a girmiştik.”

Tom Cruise’nin başrolünde oynadığı “Top Gun”dan esinlenerek “Hamas’tan ajan öyküleri ile oluşturulmuş yapımlar” dijital platformlarda.

UMA THURMAN DA OYNUYOR

İşte bir kaçı…

Lübnan’da esaret altında tutulan 3 İsraillinin ülkeye dönüşünü anlatan “Hatuflm” gösterisi.

Pows Showtime’daki “vatan filmi.” (**)

Batı Şeria’da faaliyet gösteren bir İsrail terörle mücadele birimini konu alan “Fauda” dizisi.

Sacha Baron Cohen’in İsrail’in 1967 savaşındaki hızlı zaferine başarılı istihbaratıyla önemli katkıda bulunan ancak yakalanarak Şam’da halkın önünde asılan -kendi halkı nezdinde- bir efsane Mossad ajanını oynadığı “The Spy (Casus)” filmi. (Netflix’in gerilim filmi)

2010’da Dubai’de Hamas askeri komutanı Mahmud el-Mabhuh’a Mossad’ın düzenlediği bir suikasti konu alan gerilim dizisi “False Flag”ın Uma Thurman’ın da rol alacağının açıklandığı yeni çekimi.

TAHRAN’DA YERALTI PARTİLERİ

En yeni ve güncel dizi ise “Tehran…”

Bazı bölümlerini izlediğim bu dizide hacker bir genç kadın Mossad ajanının, Tahran’daki maceraları yansıtılmakta.

Tahran’dan görüntüler, İran’ın burun ameliyatı modası, alkol ve uyuşturucu da kullanılan gençlerin gizli yeraltı partileri, başörtüsü yanlısı gençlerin, başörtüsü karşıtlarıyla çatışmaları gibi yerel renkleri de yansıtıyor.

İsrail’in “nükleer silah babası” diye anılan ve ilk atom bombasının babası Oppenheimer’a benzetilen nükleer fizik bilim adamı Fakhirzade suikastı da “Tahran’dan görüntülerle birlikte televizyonlarda yayınlandı.”

Fakhirzade İran için çok önemliydi.

Asıl nükleer silah misyonu gizli tutularak “onun, Covid-19’a karşı tıp çalışmaları yaptığı” gibi bir sahte bilgi dolaşıma sokulmuştu.

Covid-19 için çalışan bir bilim adamı neden 10 kişilik bir güvenlik timi tarafından korunuyordu ki!

BBC’ye göre bir araca monte edilmiş uzaktan kumandalı bir suikast silahıyla uydudan çok ince ayarlı nişan alınarak öldürüldü.

İsfahan’daki bir İran hassas savunma tesisine SİHA’yla saldırı da bazı görüntülerle dalaşıma sokuldu.

ARŞİV KANITI

İki yıl önce “İran’ın nükleer sırlar arşivinin çalınması” ile ilgili yayınlar ajan devşirmenin yanı sıra bir başka amaca daha hizmet etti. Dünya kamuoyuna İsrail bu arşivi göstererek “işte İran’ın nükleer silah hedefine kanıt” söylemiyle kendine dayanak oluşturdu.

1972 yaz olimpiyatlarında 11 İsrailli sporcuyu öldüren F.K.Ö‘lülerin tek tek bulunup öldürülmelerini anlatan Steven Spielberg’in “Münih” filmi de her dönemin klasiği.

Uzatmayayım…

CASUSLARIN Y VE Z KUŞAĞI

Mossad’ın her zamankinden daha fazla elemana ihtiyacı var.

Dünyanın siber savaş alanlarına özel olarak yüksek vasıflı pozisyonları doldurmak için mühendis, fizik, kimya bilimlerinde lisans üstü eğitim yapmış birkaç dil bilen hepsi “hacker” düzeyine yakın bilgisayar uzmanı personel alması gerekiyor.

Ama zorlanıyor.

Başka ülkelerden de bu vasıfta ajan adayları derlemek çabasında.

Çünkü… Bir zamanlar kariyerlerini Mossad’da milli hizmete adamış olan gaziler bile artık yeni kurulan şirketlerin bol kazançlı işlerinde çalışmak üzere örgütten ayrılıyor.

Bir kısmı ise bu alanda hizmet vermek üzere kendi şirketlerini kuruyor.

Örneğin…

İsrailli şirketler “Waze, Wix, Viber…” Ve daha bir dizi eski istihbaratçıların kurdukları şirketler.

MOSSAD’IN TÜRKİYE AJANLARI

Mit, İstanbul Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ile çok sayıda ilde ortak operasyon düzenledi.

İsrail ajanı oldukları suçlamasıyla yakalananların çoğu yabancı uyruklu.

Mossad bunları devşirmek için sosyal medyada iş ilanları yayınlamış.

Mossad görevlileri, ilanlara cevap verenlerle telegram ve WhatsApp üzerinden iletişime geçmiş.

Başlangıçta küçük işler veriliyormuş.

Genellikle Filistinli hedeflerin takip edilmeleri, fotoğraf/ video görüntülerinin alınması, hedef araçlara GPS cihazlarının yerleştirilmesi gibi…

Daha ileri aşamada bunlardan bazılarına, saldırı, kundakçılık, şantaj, web siteleri işletmek, yalan haberler yaymak, hedeflerin takip edildiği bölgelerdeki güvenlik kameralarına sızmak görevleri verilmiş.

LÜKS TATİLLER, ÖZEL ÇANTALAR

Nispeten daha önemli görevler için devşirilenler, yurtdışında lüks otellerde ağırlanmışlar. Onlara ödemeler yurt dışında nakit, Türkiye’de ise hawala ve kripto para yöntemiyle yapılıyormuş.

Ayrıca…

Gümrükte tespit edilmemeleri için “paraların özel tasarlanmış çantalarla taşındığı” görevlerde de kullanılmış.

Türkiye-İran ve Türkiye-Irak sınırından insan ve mal kaçırmak, güvenli evler kurmak, hackerler çalıştırmak verilen görevler arasındaymış.

Ve ilginç bir nokta daha…

Devşirilen ajanlardan bazılarına “ambulans şirketleri kurmak” görevi de verilmişti. İstihbarat örgütleri ambulans araçlarında insan kaçırmaktan para ve silah nakline kadar çok amaçlı olarak yararlanıyor.

…………………

(*) Silahlı İnsansız Hava Aracı

(**) Daha eski tarihli bir yapım.

…………………

Bu yazıda Washington Post,

SPYSCAPE, Middle East Eye ve diğer açık kaynaklardan yararlandım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir