Irkçı ve bayan düşmanı Robert Sarver, Phoenix’i satışa çıkardı!

Irkçılık ve bayan düşmanlığından hatalı bulunan Robert Sarver, sahibi olduğu NBA kadrosu Phoenix Suns ve WNBA ekibi Phoenix Mercury’yi satışa çıkardı.

Irkçılık ve bayan düşmanlığı gerekçesiyle Amerikan Basketbol Ligi (NBA) tarafından vazifesinden bir yıl uzaklaştırılan ve 10 milyon dolar para cezasına çarptırılan ABD’li iş insanı Robert Sarver, sahibi olduğu NBA takımı Phoenix Suns ile Amerikan Bayanlar Basketbol Ligi (WNBA) kadrosu Phoenix Mercury’nin satış sürecini başlattığını duyurdu.

“GEÇMİŞTE SÖYLEDİĞİM KELAMLARIN AĞIRLIĞI…”

Yazılı açıklamada bulunan Sarver, “Şu anda derin pişmanlık duyduğum kelamlar, neredeyse 20 yıldır erkek ve bayan basketbolunda kurulan, insanları bir ortaya getiren ve Phoenix’i güçlendiren tertip yapısını gölgede bırakıyor. Geçmişte söylediğim kelamların tartısı, bugüne kadar yaptıklarım yahut yapacaklarımdan her vakit daha fazla olacak. Bu nedenlerle, Suns ve Mercury kulüplerini satışa çıkarıyorum.” sözlerini kullandı.

1 YIL MEN VE 10 MİLYON DOLAR CEZA

NBA’den geçen hafta yapılan açıklamada, hakkında açılan soruşturmanın akabinde hatalı bulunan Sarver’ın, “ortak iş yeri standartlarını açıkça ihlal eden davranışlarda bulunduğu, ırkçılık yaptığı, bayan çalışanlarına karşı eşit olmayan, cinsiyetçi ve zorbalık içeren davranışlar sergilediği” belirtilmişti

. Bu münasebetlerle Phoenix Suns ile Phoenix Mercury’deki misyonlarından bir yıl uzaklaştırılan Sarver, 10 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Toplam 320 şahısla görüşülen ve 80 bin evrak ile görüntü incelenen soruşturma, Kasım 2021’de bir ESPN makalesi sonrası başlatılmıştı. Kararın akabinde LeBron James, Chris Paul, Draymond Green üzere yıldız basketbolcular, cezaların daha ağır olması gerektiğini savunurken, Suns’ın sponsorlarından PayPal ise Sarver tertipte kaldığı sürece mukavelelerini yenilemeyeceklerini açıklamıştı.

(AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.