İngiltere’de yeni başbakan 5 Eylül’de açıklanacak

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti 1922 Komitesi Lideri Milletvekili Sir Graham Brady, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının akabinde yeni liderlik sürecine ait takvimi ve kuralları açıkladı. Liderlik yarışında adaylık müracaatının yarın başlayıp birebir gün sona ereceğini söyleyen Brady, çarşamba günü parti içerisindeki birinci oylamanın yapılacağı ve perşembe günü ikinci oylamanın olacağını belirtti. Brady, her adayın birinci çeşit oylamaya katılabilmesi için en az 20 milletvekilinin oyunu alması gerektiğini aktararak birinci oylamadan geçen adayların ikinci tıpta en az 30 oya ulaşması gerektiğini söz etti. Parti içerisinde 2 aday kalana kadar sürecek oylama sürecinin arka arda ve mümkün olduğunca çabuk yapılacağını kaydeden Brady, bunun 18 Temmuz Pazartesi’ye kadar gerçekleşmesinin mümkün olduğunu lisana getirdi. Brady, “Bunu nispeten süratli bir formda yapacağımızı umuyorum. Bu hafta birinci iki oylamayı yapacağız.” tabirini kullandı. Graham Brady, liderlik yarışı sonucunun 5 Eylül’de sonuçlanmış olması gerektiğinin altını çizdi.

JOHNSON, HİÇBİR ADAYI DESTEKLEMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

İktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifası sonrası birinci sefer açıklama yapan Başbakan Johnson, yerine geçecek bir adaya takviye sunarak “kimsenin bahtına ziyan vermek istemeyeceğini” belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’un da liderlik yarışına katılacağını ilan etmesinin akabinde şu ana kadar 11 aday, parti liderliği ve münasebetiyle başbakanlık koltuğu için yarışacağını bildirdi.

YENİ PARTİ BAŞKANININ SEÇİM SÜRECİ

Öncelikle partideki milletvekillerinin dayanağını alması gereken adaylar, birinci olarak partinin Avam Kamarası kümesinde oylanacak. İki aday kalana kadar devam edecek seçim tiplerinin akabinde 200 bine yakın parti üyesi, bu kere posta yoluyla son 2 isim ortasından yeni önderi seçecek. Liderliği kazanan isim, ülkenin başbakanı da olacak ve Başbakanlık Konutu “10 Numara”nın yeni sakini ilan edilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.