Hazine Bakanı Nebati’nin Döviz Açıklamasının Negatif İndikatör Olduğunu Düşünenler Güldürdü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2 Aralık 2021 tarihinde göreve geldi. Ekonomide her şey güzel olacak minvalinde ‘Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz?’ dedi. “Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye’de çok farklı noktalara gideceğiz” dedi. ‘Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” da dedi. 20 Aralık gecesi için ‘Bir mi bir şey yaptık?’ dedi. Hemen hemen her ay ‘enflasyon düşecek’ de dedi. 

Son olarak 15 Mayıs’ta Mersin milletvekili olmak için seçim çalışmalarından vakit bulduğu süreçlerde Bakanlık görevlerini sürdüren Nureddin Nebati, katıldığı yayında son öngörüsünü paylaştı.

Yaklaşık 1,5 yıldır bakanlık görevinde olan Nebati, söylemleri ve çıkışlarıyla gündem olmayı hep başardı. Tabi bunda yönetiminde olduğu ekonomideki sorunlar da etkili oldu.

Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır söyleminden sonrası halkın alım gücü sönerken, 6 aylık öngörüsünde de gerçekten çok farklı bir noktadaydık. 

Hemen her ay düşecek dediği enflasyon sonunda düştü ancak o kısım sadece 1 yıllık süreci baz aldığınızda mümkün olabiliyor.

14 Mayıs seçimlerinde Mersin milletvekili adayı olan Nebati, gelecek dönem kim seçilirse seçilsin Kabine’de olmayacak. Seçimlere ve ekonomiye yönelik söylemlerine bir yenisini daha ekledi.

Bakan, Döviz piyasasında “Bir ralli olmayacak, vatandaşlara sesleniyorum: Oyuna gelmeyin” dedi.

Tabi uzmanlar Bakan Nebati’ye durumun farklı olduğunu anlatmaya çalışırken,

Farklı terimlerden de bahsedildi.

İkna olan piyasa uzmanları olduğu da görüldü.

Genel olarak önceki söylemleri hatırlanan Bakan Nebati’nin

Borsa, TL, enflasyon gibi öngörüleri unutulmamıştı.

Bakan enflasyon düşecek dediğindeyse,

Enflasyon gecikmeli olsa da düşmüştü.

Şimdi de ralli olmayacak diyordu ki

Zaten TL’de ralli beklenmiyordu.

Sizce Bakan haklı mı?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir