Güney Kore bu sefer Kuzey’i tehdit etti: Azamî karşılık verilecek

Güney Kore’li üst seviye bir güvenlik yetkilisine nazaran, ABD, Güney Kore ve Japonya , Kuzey Kore’nin öbür bir nükleer denemeye hazırlandığına dair tekrarlanan iddialar ortasında bir sonraki nükleer denemesine yansılarını “maksimize etme” kelamı verdiler.

Güney Kore’nin üst seviye güvenlik danışmanı Kim Sung-han, Perşembe günü Seul, Washington ve Tokyo ortasında üst seviye bir toplantının akabinde gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore’nin öbür bir nükleer denemesinin üç müttefikten sert reaksiyon alacağını söyledi.

“TEPKİMİZ FARKLI OLACAK”

Kim Sung-han, “Kuzey Kore’nin altı nükleer test gerçekleştirdiği ve (yeni bir testin) sırf bir tane daha olacağı konusunda saf bir fikir yahut reaksiyon olmaması gerektiği konusunda anlaştık” dedi ve ekledi:

“Kuzey Kore yedinci nükleer testini yaparsa, Reaksiyonumuz muhakkak şimdiye kadar olanlardan farklı olacak”

Güvenlik yetkilileri, Kuzey Kore’nin bir sonraki testine reaksiyon olarak hangi ek adımların atılacağı konusunda detaylı bilgi vermedi.

Kim, Kuzey Kore’yi bunun “yanlış karar” olduğuna ikna etmek için sadece karşılığın “maksimum hale getirileceğini” aktardı.

Kuzey Kore’nin en son, tarihinin altıncı atom testi Eylül 2017’de gerçekleştirilirken, ABD ve Güney Kore’deki yetkililer, ülkenin yeni bir nükleer deneme için “tüm hazırlıkları” tamamladığını ve yalnızca yanlışsız anı beklediğini sav etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.