Fransa’da ülke tarihinin en büyük yangını büyüyor

TF1 İnfo’nun haberine nazaran, Fransa’nın Landiras kentinde temmuz ayında ilerlemesi durdurulan lakin tam olarak söndürülemeyen yangının kıvılcımlarından çıktığı kestirim edilen yangında şu ana kadar 6 bin hektardan fazla alan kül oldu.

Hostens kasabası civarındaki çam ormanında çıkan yangın nedeniyle en az 6 bin kişi tahliye edilirken, yangın söndürme uçaklarının yanı sıra 500 kadar itfaiyeci alevlerle çaba ediyor.

Sivil güvenlik sözcüsü Alexandre Jouassard, alevlerin süratle ilerlediğini, her geçen dakika 10 futbol alanından büyük alanın alevlere teslim olduğunu, yangın söndürme takımlarının karadan ve havadan alevlere müdahale ettiğini söz etti.

12 TEMMUZ’DA BAŞLAYAN VE HALA SÖNDÜRÜLEMEYEN YANGIN YENİ YANGINI TETİKLEDİ İDDİASI

Le Figaro’nun haberine nazaran, Gironde Valiliği, yeni yangının Landiras’ta 12 Temmuz’da başlayan ve 14 bin hektar alanı kül ettikten sonra hala tam olarak söndürüldüğü açıklanmayan yangından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Valilik, bölgede hava şartlarının elverişsiz olmasının yangınla çabayı zorlaştırdığını bildirdi.

Öte yandan, dün bölgede küçük çapta birçok yangının çıktığı ve kimilerinde alevlerin hala denetim altına alınamadığı söz ediliyor.

Dördüncü sıcak hava dalgasının yaşandığı ülkenin güney ve batısında 16 bölgede turuncu alarm durumuna geçildi.

Gironde’de temmuz ayında Teste-de-Buch bölgesinde büyük bir yangın çıkmış, iki yangında toplam 20 bin 800 hektar ormanlık alan yanmış, 36 bin kişi tahliye edilmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.