Fırat Irmağı alarm veriyor: Suriye’de yaşayanlar terör örgütünü suçladı

Bir kısmı Türkiye’de yer alan Fırat Irmağı, Suriye’deki petrol kaçakçılığındaki süratli artışla birlikte alarm veriyor. Terör örgütü SDG’nin başı çektiği petrol kaçakçılığı nedeniyle Fırat Irmağı’nın birtakım kısımları siyah renkte akmaya başladı.

Suriye’de Fırat Irmağı kıyısında, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından denetim edilen alanlar ile Suriye hükümetinin denetimindeki alanlar ortasındaki petrol kaçakçılığı Fırat Nehri’ni kirletmeye başladı.

Petrolün SDG bölgelerinden hükümet bölgelerine taşınması ekseriyetle tekne ve borularla Fırat Irmağı üzerinden ya da tankerlerle gerçekleşiyor. Fırat Irmağı boyunca Şüheyl ve Diban köyleri dâhil kaçakçılık için kullanılan 18 geçiş noktası olduğu düşünülüyor.

Son devirde Fırat Irmağı kıyısındaki kaçakçıların petrol sızıntıları görüldüğü aktarıldı. Fırat Nehri’nin birtakım bölgelerinin siyah renge bürünmeye başladığı belirtildi.

FELAKETLE KARŞI KARŞIYA

ABD merkezli Orta Doğu üzerine yayınlar yapan Al Monitor’un haberine nazaran, Batı Asya’nın en uzunu ve bir vakitler Suriye El Cezire bölgesindeki vilayetlerin ana içme suyu kaynağı olan Fırat Irmağı, suyundaki artan kirletici oranları ışığında gerçek bir felaketle karşı karşıya.

Nehrin Suriye’deki kirliliği çeşitli nedenlere dayanıyor. Suriye’nin kuzeydoğusundaki istikrarsız bölge, berbatlaşan toplumsal ve hizmet şartlarının ortasında birkaç silahlı örgüt tarafından denetim ediliyor.

Son vakitlerde, kaçakçılık noktalarının yakınlarına petrol türevleri sızıntısı sonucu Fırat Irmağı kıyılarında siyah sızıntılara rastlandığı açıklandı. Petrolün bu noktalardan ilkel prosedürlerle, ırmağın karşı kıyısında Suriye hükümetinin denetimindeki bölgelere yasadışı yollardan taşındığı biliniyor. Terör örgütü SDG de bu boru çizgilerini tekraren amaç almıştı.

HAYVANLAR TELEF OLUYOR

Suriye’de Fırat’ın kirlenmesinin akabinde su kirliliği baş gösterirken, bölgede yaşayan çok sayıda balığın ve öbür birtakım hayvanların vefatına neden olduğu açıklandı.

Deyr ez-Zor’un doğu kırsalındaki bir sıhhat çalışanı isminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, “Büyük ölçülerde petrol türevlerinin Fırat Nehri’ne sızması, bilhassa ırmak suyuna bağımlı olanların ömrünü direkt tehdit ediyor. Fırat Irmağı, değerli bir içme ve sulama suyu kaynağıdır. Bu durum bilhassa çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olan bireylerde zehirlenme olaylarına neden olurken, hepatit, leishmaniasis ve öbür bulaşıcı hastalıklar da dahil olmak üzere birçok hastalığın yayılmasına neden oldu.” dedi.

Fırat suyunun kirlenmesi sonucu çok sayıda beşerde hastalık görülmeye de başlandığı bildirildi. Semptomlar ortasında yüksek ateş, kronik ishal, karın ve mide ağrısı bulunduğu, hastalığın çocukları da etkilediği kaydedildi. Bölgedeki tabipler, suyun kullanılmadan evvel kesinlikle arıtılması en makûs ihtimalle kaynatılması gerektiğini vurguladı.

BÖLGE HALKI TERÖR ÖRGÜTÜNÜ SUÇLADI

Deyrizor’un doğu kırsalındaki Şuheyl kasabasının sakinlerinden Muhammed Taha Al-Monitor’a yaptığı açıklamada, “Petrol birikintileri artık bölgedeki insanları ve yırtıcı ömrü direkt etkiliyor. Fırat Irmağı kıyısında üreyen çok sayıda balık ve kuş telef oldu. Yabani ve evcil hayvanların birçoklarının beslendiği ırmak yatağında yetişen yabani otlar ve bitkiler kirlendi Bu, kanalizasyonun direkt ırmağa boşaltılmasına ek olarak, düşük yağış oranı ve ırmak suyu düzeyindeki düşüşle tıpkı vakte denk geliyor.” dedi.

Bölgede yaşayan halk, Suriye’nin kuzeyine ve terör örgütü SDG’nin denetim ettiği alanlara dikkat çekerken, “Su arıtma tesisleri için uygun bakım süreçlerini yapmadığından içme suyu sterilize edilmiyor” dedi.

Muhammed Taha, ” SDG,bölgeyi Suriye rejiminin denetim ettiği tarafa bağlayan petrol boru sınırlarını keserek ve kaçakçılık için kullanılan ırmak vapurlarını yakarak operasyonları süratle durdurabilir. Lakin bu, birkaç SDG önderinin kaçakçılık operasyonlarına dahil olması nedeniyle gerçekleşemiyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.