Fatih’te 7 yaşındaki çocuğun öldüğü kazada şoföre ‘2 yıl 6 ay’ mahpus

Vatan Caddesi’nde geçen yıl aracıyla çarptığı motosiklette 7 yaşındaki Muhammed Hemmam Elhuveyş’in vefatı ve babası Muammer Elhuveyş’in yaralanmasına neden olduğu savıyla yargılanan şoför Murat Tamkaş’a, 2 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. 

İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Murat Tamkaş avukatıyla birlikte katıldı. Şikayetçi taraf ise duruşmaya gelmedi. 

“7 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN VEFATI BENİ DERİNDEN ÜZDÜ”

Savunmasında kazadan ötürü üzgün olduğunu belirten Murat Tamkaş, “Ben şeridimde ilerliyordum, yol meyilliydi. Ben değil, onlar bana çarptı. İkisinde de kask yoktu. 7 yaşındaki çocuğun vefatı beni derinden üzdü. Kazanın akabinde çabucak sıhhat ve polis gruplarına haber verdim. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Sanık Tamkaş’ın avukatı da müvekkilinin beraatini talep etti.

SANIĞA 2 YIL 6 AY MAHPUS CEZASI

Mahkeme heyeti, İsimli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda baba Muammer Elhuveyş’in de kusurlu olduğunu belirtti. Rapora nazaran Murat Tamkaş’ın ise asli kusurlu olduğu belirtilerek, ‘Taksirle bir kişinin vefatına, bir kişinin yaralanmasına neden olma’ hatasından 3 yıl mahpus cezası verildi. Heyet, Tamkaş’ın cezasında ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak 2 yıl 6 ay mahpus cezasına hükmetti.

İDDİANAME

İddianamede, 2 Eylül 2021’de Murat Tamkaş’ın kullandığı arabayla, Muammer Elhuveyş’in oğluyla kullandığı motosikletin, iki caddenin kesiştiği yerde kaza yaptığı anlatıldı. Kaza sonucu motosiklette bulunan baba Muammer ile oğlu Muhammed Hemmam Elhuveyş’in yaralandığı, 7 yaşındaki çocuğun kurtarılamayarak öldüğü bildirildi.

Kaza tespit tutanağında baba Muammer Elhuveyş ile araç şoförü Murat Tamkaş’ın kusurlu oldukları tespit edildi. Eksper raporunda ise şüphelinin asli kusurlu, baba Elhuveyş’in ise tali kusurlu olduğu belirtildi.

İddianamede, araç şoförü Murat Tamkaş’ın ‘Taksirle yaralamaya ve mevte neden olma” hatasından 2 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyordu. Baba Muammer Elhuveyş’in olayda mağdur olduğu belirtilerek takipsizlik kararı verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.