Fakir hastayı özele mahkum ettiler

Tabipler azaldı, kamu hastanelerinde hizmet vermekte zorlanan hükümet devayı fakir hastaları fark ödemek zorunda kalacakları özel hastanelere yönlendirmekte arıyor.

Kent hastanelerine akıtılan milyarlarca dolar kira ve hizmet bedeli yüzünden halkın sıhhatine yönelik harcamalara para bulmakta zorlanan, yetişmiş tabipleri kamu hastanelerinde tutmakta zorlanan hükümet kıymetli özel hastanelerden medet umuyor.

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tabip yetersizliği yüzünden kamu hastanelerinden randevu alamayan hastaları özel hastanelere yönlendirmek için özel hastanelere tüm branşlarını SGK’lı hastalara açma mecburiliği getirdi.

KOŞULLAR DEĞİŞTİ

Yeni sistemle birlikte kamuya ilişkin hastanelerden randevu alamayan ya da randevusu aylar sonrasına verilen SGK’lı hastalar özel hastanelere giderek yüklü ölçülerde fark ödemek zorunda kalacak. Yeni düzenleme yüzünden SGK’nın hasta başına maliyeti artacak, gelir-gider istikrarı daha da bozulacak.

SGK, özel sıhhat hizmeti sunucularıyla yaptığı mukavele koşullarında değişikliğe gitti. 2018 yılından bu yana uygulanan mukaveleye nazaran, özel hastaneler kalp, KBB, göz, ortopedi ya da onkoloji üzere hangi branşlarda SGK’lı hastalara hizmet vereceğini kendisi belirliyor, dilediği branşları SGK’lı hastalara kapatıyordu.

1 Haziran 2022’den itibaren geçerli olan yeni hizmet satın alma kontratına nazaran ise özel hastanede hangi branşlar varsa, o branşların tümü SGK’lı hastalara açılacak. Branşlarının tümünü SGK’lı hastalara açmayan özel hastanelerle mukavele imzalanmayacak. Yeni kaidelere uyan hastaneler en geç 7 Haziran’a kadar müracaat yapacak.

HASTANELER TIKANDI

Genel Sağlık-İş Lideri Dr. Derya Uğur, sıhhat işçisine kâfi fiyat verilmeyerek kamu hastanelerini adeta boşaltma siyaseti izlendiğini söyledi. Doktor olmadığı için birçok kamu hastanesinin hastalarına randevu veremediğini belirten Dr. Uğur, bu yüzden fakir hastaların çaresiz durumda ya öteki vilayetlerdeki hastanelere ya da daha fazla para ödemeyi göze alarak özel hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

RANDEVU VERİLMİYOR

Dr. Uğur, kamuya ilişkin Adana Yüreğir hastanesinde plastik cerrahı, yenidoğan, dahili yan kısım branşlarında; Adana Seyhan hastanesinde hematoloji, onkoloji, Mersin Anamur hastanesinde üroloji, bayan doğum, enfeksiyon ve fizik tedavi branşlarında tabip bulunmaması nedeniyle hastaların randevu alamadığını söyledi.

  • İstifa yasağı kalkınca kamudan istifa eden tabip sayısı 10 bine yaklaştı.
  • 4 ayda yurt dışına gitmek için uygun hal evrakı alan tabip sayısı 781 oldu.
  • 2020’de özel kesim sıhhat harcamasının genel devlet sıhhat harcamasına oranı yüzde 20.8’e yükseldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.