Eski İskoçya Başbakanı gözaltına alındı

Eski İskoçya Başbakanı ve eski İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Başkanı Nicola Sturgeon, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İskoçya Polisi’nden yapılan açıklamada, “52 yaşındaki bir kadın (Sturgeon), 11 Haziran 2023 Pazar günü, İskoç Ulusal Partisi’nin finansmanı ve mali durumuna ilişkin devam eden soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla gözaltına alındı” denildi.

1999 yılından beridir partide idari yönetici olan kocası Peter Murrell ise, söz konusu soruşturma kapsamında Nisan ayında gözaltına alınmış ve serbest bırakıldıktan sonra partiden istifa etmişti.

NE OLMUŞTU?

İskoçya’da iktidardaki SNP’nin finansmanıyla ilgili Temmuz 2021’de başlatılan soruşturma kapsamında, 5 Nisan’da, SNP’nin Edinburgh’daki binası ve Peter Murrell-Nicole Sturgeon çiftinin Glasgow’daki evi de polis kordonuna alınmıştı. Eski Başbakan Sturgeon’un evindeki aramaya gelen polisler, bahçeye çadır kurarken evin tüm perdeleri kapatılmıştı.

Partinin finansmanı soruşturması, SNP’nin ikinci bağımsızlık referandumu kampanyalarında kullanmak üzere 600 bin sterlin (yaklaşık 15 milyon lira) toplamasının ardından yapılan şikayetler üzerine başlatılmıştı. Toplanan paranın kampanya giderlerine değil, partinin günlük harcamalarında kullanıldığı iddia edilmişti.

Soruşturmanın açıldığı dönemde açıklama yapan dönemin Sturgeon, soruşturma nedeniyle endişeli olmadığını belirterek, her kuruşun, bağımsızlık kampanyalarında kullanılmak üzere toplandığını söylemişti.

24 yıldır SNP’nin idari yöneticisi olan Peter Murrell, partinin üye sayısındaki düşüş konusunda kamuoyunu yanıltma suçlamasını kabul ettikten sonra geçen ay istifa etmişti.

8 yıldır hükümete ve İskoç Ulusal Partisi’ne liderlik eden eşi Sturgeon ise, Şubat ayında görevinden çekilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir