Ergin Ataman: “Her maçın büyük önem taşıdığı döneme girdik…”

1 Ağustos’tan itibaren çalışmaları sürdürdüklerine dikkat çekerek sözlerine başlayan Ataman, “İyi bir hazırlık dönemi geçirdik ve 6 hazırlık maçı yaptık. Bugün de son antrenmanımızı yapacağız. Yarından itibaren de resmi maçlara odaklanacağız. Dünya Kupası Elemeleri’nde 2. grup maçları başlıyor. Perşembe akşamı, yeni grupta lider olan Letonya ile karşılaşacağız. Oldukça zorlu bir maç. Letonya’da 3 NBA oyuncusu oynuyor. Bunun dışında da çok önemli ve tecrübeli oyunculara sahipler. Çok zor bir deplasman maçı olacak. Bunun ardından Pazar akşamı da burada Sırbistan ile karşılaşacağız. Salı günü de Avrupa Şampiyonası için Gürcistan’a hareket edeceğiz. İyi olduğumuz yönler var, eksiklerimiz de var. Savunma konusunda istediğimiz yerde değiliz. Skorer oyuncularımızı maç içinde daha çok devreye sokup yüksek sayılar atabiliyoruz. Larkin’in de devreye girmesiyle iddialı bir şekilde resmi maç bölümüne başlıyoruz. Her maçın büyük önem taşıdığı bir dönem başlıyor. Bizim için önemli olan şu, Avrupa Şampiyonası’nda madalya hedefliyoruz. Avrupa otoriteleri, güç sırasında bizi 6. sırada gösteriyor. Bunlar kağıt üzerindeki rakamlar. Biz daha da yukarı çıkmak istiyoruz ve son topa kadar savaşan bir takım oluşturmak istiyoruz. Hazırlık maçlarında salonumuzu doldurmayı başardık, inşallah Türkiye’ye mutluluklar yaşatırız” diye konuştu.

“Larkin-Micic mücadelesi, herkesin merak ettiği bir konu”

Pazar günü oynanacak olan Sırbistan karşılaşması için taraftarlara da mesaj veren Ergin Ataman, “Bildiğim kadarıyla Sırbistan maçı için biletler tükenmek üzere, belki de bitmiştir. Taraftarın desteği çok önemli, maçın içindeki rolü çok önemli. Nasıl ki biz takım olarak her pozisyonu ayrı değerlendirip her pozisyonu kazanmaya çalışıyorsak, bunu taraftarla yapmalıyız. Görüntü güzel oluyor ve bu görüntünün ciddi bir desteğe ve hakemler üzerinde baskıya dönüşmesi lazım. Sırbistan tam kadro olarak geliyor. NBA’de MVP olmuş olan Jokic kadroda. Micic, Kalinic, Nedovic kadroda. Gerçekten çok kuvvetli bir takım ama biz de iyi bir takımız ve saha avantajını kullanmak istiyoruz. Yeni oluşan grupta biz 2 galibiyetle bu gruba çıktık, Sırbistan ise 1 galibiyetle çıktı. Sezon içinde oynanan grup maçlarında bu oyuncuların hiçbirisi oynamadı ve maçları kaybettiler, ama bu dönemde tam kadro geliyorlar. Benim için de enteresan bir maç olacak. Larkin ve Micic’in karşı karşıya geleceği bir mücadele olacak. Bu güç mücadelesinden Larkin mi yoksa Micic mi galip çıkacak, bu da herkesin merak ettiği bir konu” diyerek sözlerini tamamladı.

“Milli formayı taşımak büyük bir gururdur”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da gerçekleşen sponsorluk anlaşmasında açıklamalarda bulundu.

18 Yaş Altı Milli Takım’ın elde ettiği Avrupa 2.’liğini hatırlatarak sözlerine başlayan Türkoğlu, “18 Yaş Altı Milli Takımımızın Avrupa 2.’liğiyle gururlandık. A Milli Erkek Takımımız perşembe günü Letonya ile deplasmanda, pazar günü de Sinan Erdem Spor Salonu’nda Sırbistan ile karşı karşıya gelecek. Kadın ve erkek milli takımlarımız aldığı ve alacağı sonuçlarla bizleri gururlandıracaktır. Sporcularımıza, teknik ve idari ekibe inancımız tam. Hedefimiz ülkemizi gururlandırmak. Milli formayı taşımak büyük bir onurdur. Bu formayı taşıyan hem erkek hem de kadın sporcularımız, ellerinden geleni yaparlar. Erkek ve kadın milli takımlarımıza, bu yaz oynanacak olan bütün maçlarda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“2 maçı kazanıp Avrupa Şampiyonası’na moralli gitmek istiyoruz”

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri I Grubu’nda mücadele eden A Milli Basketbol Milli Takımı’nda Kaptan Melih Mahmutoğlu da Letonya ve Sırbistan karşılaşmaları öncesinde açıklamalarda bulundu.

İyi bir hazırlık süreci geçirdiklerini belirterek sözlerine başlayan deneyimli oyuncu, “Bormio’yla başlayan kamp ve sonrasında hazırlık maçları bizim için iyi geçti diyebilirim. Önümüzde önemli, değerli ve zor olan maçlar var. Tüm takımın tekrardan kaynaşma ve Ergin abinin neler istediğini daha iyi anlama konusunda çok verimli geçti. Son maçta Yiğitcan sakatlandı ama o da iyi durumda. Artık çok fazla vakit kalmadı. Letonya maçı çok zorlu geçecek, ardından Sırbistan maçı var. İkisi de çok zor maçlar olacak. Ama iki maçı da kazanacak güçteyiz. Letonya kaliteli oyunculara sahip. Ama kazanacak güçteyiz. En iyi şekilde oynayıp inşallah galibiyetle döneriz. Ardından pazar günü Sırbistan mücadelesi olacak. Kazanmak istiyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Seyircimize de bir davette bulunmak istiyoruz. Taraftarımızla her zaman çok daha iyi oynayan, çok daha doğruları yapan, savaşan bir takımız. Pazar günü de aynı şekilde iyi oynayarak galibiyete ulaşırız. Bu 2 maç bizi Avrupa Şampiyonası’na daha moralli götürecektir. Burada da gruptan çıkıp inşallah Berlin’de finallere kalırız. Birbirini seven bir ekip var. İnşallah önce bu 2 maç ardından da Avrupa Şampiyonası hayırlı olur” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.