Erdoğan’ın NATO açıklamalarını tahlil ettiler: Ziyan verir

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag, son periyotta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO müttefikleri ortasında yaşanan tansiyonu okurları için tahlil etti. Gazeteye konuşan akademisyen, tansiyonun tırmanmasının muhtemel sonuçlarını ortaya serdi.

Rusya ile Ukrayna ortasında 88 gündür savaş devam ederken bu tansiyon Rusya ile hudut paylaşan Finlandiya ve İskandinav ülkesi İsveç’i NATO’ya daha da yakınlaştırdı.

Ancak son haftalarda bu iki ülkenin NATO’ya girme isteği artarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine kırmızı ışık yakması ittifak ortasında çatlak oluşturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç ve Finlandiya’ya karşı bir tavır izlerken birtakım taleplerini de açıklayarak memleketler arası kamuoyunun gündemine oturdu.

Taraflar ortasında görüşmeler devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son periyotta yaptığı açıklamaları Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag tahlil etti. Gazeteye konuşan London School of Economics’te vazifeli Profesör Kristina Spohr açıklamalarda bulunarak gündemi kıymetlendirdi.

Bild am Sonntag’ın, “Erdoğan sonunda kabul edecek mi” başlığıyla verdiği haberde Spohr, “İki ülkenin üyelik süreci bir yılı bulabilir. Bütün 30 ülke de kabul vermeli. Teoride iki ülke Haziran ayının sonundaki NATO Zirvesi’ne katılabilir ancak şu an görüşmeler Türkiye’nin vetosu nedeniyle tıkanmış durumda” dedi.

“EKONOMİK KRİZDE BUNU GÖZE ALAMAZ”

Spohr, “Erdoğan kendi ülkesinde âlâ görünmek istiyor zira gelecek yılın Haziran ayında seçim olacak. Erdoğan bu durumdan bir şey çıkarmak istiyor. ABD’den F-16 jeti istiyor. Kimi Kürtlerin İsveç ve Finlandiya’dan iade edilmesini istiyor” yorumunu yaptı.

Ünlü akademisyen, “Erdoğan muhtemelen elini artırıyor ve en sonunda mutabakat yoluna gidecek. Şayet Türkiye’nin vetosu devam ederse bu ona çok büyük ziyan verir. Öteki üyeler Türkiye’nin NATO’daki planlama ve tatbikatlara katılma hissesini azaltabilir ya da fonları kısabilir. Enflasyonun yüzde 70’lere ulaştığı bir devirde önemli bir ekonomik krizin ortasında Türkiye bunu göze alamaz” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.