Elon Musk’tan Twitter ile ilgili yeni açıklama

Elon Musk, Twitter’ı satın alma muahedesinin feshine ait yeni bir mektup gönderdi. Kelam konusu mektubun, Twitter’ın eski güvenlik şefi Pieter Zatko’nun şirketin uydurma hesaplarla ilgili uygulamaları konusunda ihbarcı olarak yaptığı kabahat duyurusunun akabinde gönderilmesi dikkati çekti.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kuruluna (SEC) yapılan bildirime nazaran, Musk’ın avukatı Mike Ringler, Twitter’ı satın alma muahedesine ait 29 Ağustos’ta yeni bir mektup kaleme aldı. Zatko’nun argümanlarına dikkat çekilen mektupta, bunların hakikat olması halinde Twitter’ın muahedenin kimi kararlarını ihlal ettiği kaydedildi.

Mektupta, tezlerin mutabakatın feshi için ek ve bariz temeller sunduğu bildirildi.

Ayrıca, Musk’ın Twitter’ın ‘spam’ hesapları ölçme yolu konusunda şirketin eski güvenlik şefi Zatko’dan bilgi istediği aktarıldı. Twitter’ın eski güvenlik şefi Zatko, ihbarcı olarak yaptığı hata duyurusunda şirketin federal yetkilileri spam ve bot hesaplar konusunda yanılttığı tezinde bulunmuştu.

Zatko’nun hata duyurusunda, Twitter’ın spam hesapların sayısını azaltmak yerine kullanıcı sayısının artışına öncelik verdiği ve yöneticilerin de günlük kullanıcı sayısındaki artışa bağlı olarak 10 milyon dolara varan ikramiyeler kazandığı sav edilmişti.

Twitter ise hata duyurusunda yer alan argümanları yalanlamıştı. Elon Musk, 8 Temmuz’da birden çok kararının ihlalini münasebet göstererek Twitter’ı satın alma muahedesini feshettiğini bildirmişti.

Musk’ın avukatları, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesine (SEC) yapılan bildirimde, Twitter’ın, şirketin iş performansı için değerli olan platformdaki düzmece yahut spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine karşılık vermediğini yahut yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti.

Twitter ise muahedeyi feshettiği için Musk’a dava açmıştı. Twitter’ın Musk aleyhine açtığı dava, 17 Ekim’de görülmeye başlanacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.