Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaktan vazgeçtiği tez edildi

Elon Musk, Twitter’ı satın almak için Nisan ayında 44 milyar dolarlık bir mutabakata vardı. Fakat Musk’ın  Twitter’daki bot hesapların net sayısını Twitter’dan talep etmesi üzerine satın alma süreci o günden bu yana askıya uğradı.

Dünyanın en güçlü insanı ve Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma konusunda muahedeye varmış lakin avukatları üzerinden şirkete iletilen bir mektupta platformda bulunan spam hesap sayısına dair Musk’la bilgi paylaşılmadığı suçlamasında bulunulmuştu. Bunun üzerine Twitter, spam hesap sayısına dair bilgi paylaşmaya başlamıştı. Son olarak Twitter idare heyeti şirketin Elon Musk’a satılmasına da onay vermişti.

 

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almada bu kadar yavaş olmasının nedeni sadece bot hesap sayısındaki belirsizlik değil. 44 milyar dolarlık mutabakatın yapıldığı Nisan ayından bu yana Twitter yaklaşık yüzde 24 bedel kaybetti. Bu nedenle Twitter’ın payları Musk ile anlaşılan fiyatın çok altında süreç görüyor.

ELON MUSK BİRKAÇ GÜN İÇİNDE TWİTTER’I SATIN ALMAKTAN VAZGEÇTİĞİNİ AÇIKLAYACAK

The Washington Post’un savına nazaran Musk, Twitter’a muahedeyi feshettiğini belirten bir mektup gönderecek ve Twitter’a bot hesapların sayısı hakkında aldatıcı bilgi vererek mutabakattaki meblağı yükselttiği için dava açacak. Haber sonrası Twitter payları bir günde yüzde 4 kıymet kaybetti.

Musk’ın dava açmasının nedeni mutabakatta yer alan bir unsur. Musk, muahedeyi tamamlamaması halinde Twitter’a 1 milyar dolar tazminat ödemekle yükümlü. Twitter muahedeyi tamamlamadığı için Musk’a dava açarsa ‘performans’ maddesi uyarınca Musk muahedeyi tamamlamak zorunda.

Musk bu atağıyla Twitter’ı satın almaktan sahiden vazgeçmiş olabilir. Lakin öbür bir ihtimal ise Musk, mutabakat kurallarının yine görüşülerek 44 milyar lirada indirim yapılmasını hedefliyor.

TWİTTER 1 MİLYON HESABI BOT OLDUĞU GERERKÇESİYLE SİLDİ

Twitter’ın CEO’su Parag Agrawal, Mayıs ayında bot hesap sayının 500 bin olduğunu açıklamasına karşın şimdiye kadar 1 milyon bot hesabın silindiğini açıkladı.

Sosyal medya devi, hali hazırda günlük 230 milyon faal kullanıcıya sahip. Musk, böylesi bir kullanıcı ağına sahip Twitter’da yüzde 5’lik bir spam hesap oranının epey yüksek olduğu konusundaki kaygılarını lisana getirmiş ve bu probleme tahlil bulunmaması durumunda satın almaktan vazgeçebileceğini kaydetmişti.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.