E-ticaret dayanakları belirlendi

Cumhurbaşkanlığı’nın “E-İhracat Dayanakları Hakkında Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte verilecek dayanak meblağları…

Şirketlerin e-ihracat gerçekleştirmelerine imkân sağlayacak e-ihracat konsorsiyumları ile Türkiye e-ihracat Platformu’na yönelik faaliyetlere ait masraflar için Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) sağlanacak takviyeler belirlendi.

İlgili karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, e-ticaret siteleri ve pazar yerlerinin pazara giriş stratejileri ve aksiyon planlarını oluşturulabilmesi maksadıyla satın aldıkları e-ticaret odaklı rapor masrafları yüzde 50 oranında ve 1.5 milyon TL’ye kadar, dijital pazaryeri tanıtım sarfiyatları 3 yıl müddetli ve yüzde 50 oranında, şirketlerin kademelerine nazaran yıllık 7.5 milyon TL, e-ticaret siteleri için yıllık 15 milyon TL, e-ticareti konsorsiyumları için yıllık 25 milyon TL’yi geçmeyecek formda desteklenecek.

PERAKENDE E-TİCARET SİTELERİ İÇİN 25 MİLYON TL

Bunun dışında e-ihracat tanıtım takviyesine ait sarfiyatlar ise yüzde 50 oranında ve her ülke için 3 yıl müddetince desteklenecek.

Bu dayanak ölçüsü B2B platformları için yıllık 4 milyon TL , e-ihracat konsorsiyumları için yıllık 15 milyon TL, perakende e-ticaret siteleri için yıllık 25 milyon TL ve pazar yerleri için yıllık 30 milyon TL ile sonlu olacak.

Sipariş karşılama hizmeti ve depo kira dayanağı; şirketlerin kademelerine nazaran yıllık 7.5 milyon TL, pazar yerleri için yıllık 15 milyon TL perakende e ticaret siteleri ve e-ihracat konsorsiyumları için 25 milyon TL’yi geçemeyecek.

Yurtdışı pazaryeri entegrasyon dayanağı ise en fazla 6 pazaryeri entegrasyonu için yüzde 50 oranında ve 3 yıl vadeli olarak 200 bin TL’ye kadar desteklenecek.

KONSORSİYUMLAR İÇİN 3 MİLYON TL

Çevrimiçi mağaza ve maksat ülke e-ticaret paydaşlarından alınan hizmet masraflarına 3 yıl müddetli ve yüzde 50 oranında olmak üzere; e-ticaret konsorsiyumları için yıllık en fazla 3 milyon TL’ye öbür yararlanıcılar için en fazla 1.5 milyon TL’ye kadar dayanak sağlanacak.

Bu kapsamda ayrıyeten pazaryeri komite sarfiyatı, sektörel ticaret ve alım heyeti, e-ihracat tanıtım projesi, e ihracatı geliştirme projesi ve Türkiye e-ihracat Platformu dayanakları de belirlendi.

Dijital pazaryeri tanıtım dayanağı, sipariş karşılama hizmeti ve depo kira takviyesi ile pazaryeri komite sarfiyatı dayanaklarına ait oranların hesaplanmasında Türk eserlerinin satış oranı ile marka ve TURQUALITY dayanak programı kapsamındaki markalı eserlerin satış oranı temel alınacak.

TİM’İN İHRACAT TAKVİYE MASRAFINA YILLIK 30 MİLYON TL

Bu kısım kapsamındaki sarfiyatlar, şirket kademelerine nazaran yıllık en fazla 15 milyon TL’ye, e-ihracat konsorsiyumları, perakende e ticaret siteleri ve pazar yerleri yıllık en fazla 45 milyon TL’ye, B2B platformları yıllık en fazla 4 milyon TL’ye kadar desteklenecek.

Kararın uygulaması için Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ihracat takviyelerine ait sarfiyatlarına de yıllık en fazla 30 milyon TL’ye kadar takviye sağlanacak.

Ticaret Bakanlığınca ihracata yönelik belirlenen maksat ülkeler için takviye oranları 20 puana kadar artırılabilecek. Karar kapsamındaki takviye üst limitleri, her takvim yılı başında TÜFE + Yİ ÜFE’nin yarısı oranında güncellenecek.

İlgili Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe konulan döviz kazandırıcı hizmet bölümleri markalaşma dayanakları hakkında karar kapsamında desteklenen pazaryeri ve perakende e-ticaret siteleri bu karar kapsamındaki takviyelere de başvurabilecek. (REUTERS)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.