Dışa bağımlılığı bitirmek için İngiltere 8 nükleer reaktör inşa edecek

Hükümetten yapılan açıklamada, idareye bağlı yeni bir nükleer planlama ünitesinin kurulduğu (Great British Nuclear) ve yeni projelerin hemen gündeme alınarak finanse edilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Bu kapsamda kullanılması için hükümetin yaklaşık 120 milyon sterlin yeni kaynak ayıracağı aktarılan açıklamada, “Anglesey’deki Wylfa alanı da dahil olmak üzere 10 yıl içinde mümkün olan en kısa müddette bir dizi projeyi ilerletmek için çalışacağız.” tabirine yer verildi.

Açıklamada, İngiltere’deki devam eden nükleer projelerin hızlandırılacağı belirtilerek, güçte dışa bağımlılığı azaltmak ve artan güç fiyatlarıyla uğraş etmek maksadıyla ülkede 8 yeni nükleer reaktörün inşa edileceği bilgisine yer verildi.

İngiltere’nin güneyinde bulunan “Hinkley Point C” nükleer santralinin kurulması konusunda idarenin kararlı davrandığı vurgulanan açıklamada, santralde birinci reaktörün 2026’da devreye alınmasının hedeflendiği kaydedildi.

Fransız güç şirketi EDF tarafından gerçekleştirilen projenin tamamlanmasıyla 3,2 gigavat ile 60 yıl boyunca 6 milyon haneye güç sağlanması planlanıyor.

Ayrıyeten açıklamada, ülkenin doğusunda “Suffolk Point C” ile birebir özelliklere sahip ikinci bir nükleer santral kurulması tarafında geçen yıl ocak ayından bu yana çeşitli müzakerelerde bulunulduğu hatırlatıldı.

Kontrol kuruluşlarının onaylamasının akabinde kelam konusu projenin inşa sürecinin başlayacağı bildirilen açıklamada, santralin Hinkley Point C ile tıpkı özellik, tasarım ve güç kapasitesine sahip olacağı ve 6 milyon haneye güç sağlayacağı kaydedildi.

İngiliz hükümeti, 2030’a kadar ülkenin güç gereksiniminin yüzde 95’ini düşük karbon emisyonlu kaynaklardan karşılamayı planlıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.