Danıştay’dan muayenehane çelişkisi

Danıştay 10. Dairesi’nin Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi tabiplerin muayenehane açmasına yönelik birbiriyle çelişkili kararları şaşkınlık yaratıyor.

Danıştay 10. Dairesi, üniversite hastanelerinde misyon yapan öğretim üyesi statüsündeki tabiplerin, daha evvel muayenehane açabileceği tarafta karar verirken artık ise muayenehane açamayacakları istikamette karar verdiği öğrenildi.

ÖĞRETİM ÜYELERİ TEPKİLİ

Danıştay 10. Dairesi, artık de üniversite hastanelerinde vazife yapan öğretim üyesi tabiplerin, muayenehane açıp açamayacağı bahsiyle gündemde.

Danıştay 10. Dairesi’nin Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi tabiplerin muayenehane açmasıyla ilgili birbirinden zıt verdiği kararlar, üniversite hastanelerinde vazife yapan öğretim üyesi tabiplerin yansısına neden oluyor.

DANIŞTAY BİREBİR, DAİRE TIPKI, KARAR FARKLI

Tam Gün Yasası’nın yürürlüğe girmesinin akabinde hür meslek icra etme hakkı olan öğretim üyesi statüsündeki tabipler muayenehanelerini kapatmak ile üniversitede çalışmaya devam etmek ortasında tercih yapmak zorunda kalmıştı.

Danıştay, geçtiğimiz yıl emsal bir karara imza atarak, öğretim üyesi tabiplerin muayenehane açabileceğine hükmetmişti.

2547 sayılı Kanuna tabi olarak çalışan öğretim üyelerinden özgür meslek icra etmekte olanlar ile özgür meslek icra etmeyen öğretim üyelerinin, mesai saatleri sonrasında özgür olarak çalışabilmeleri açısından hukukî olarak eşit statüde olduklarına karar vermişti. Buna karşın Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği farklı kararlar başları karıştırıyor.

Danıştay 10. Dairesi, daha evvelki kararlarında üniversite hastanelerinde misyon yapan öğretim üyesi statüsündeki tabiplerin muayenehane açabilecekleri tarafta kararlara imza atarken, yeni hiçbir kanun yönetmelik çıkmadan, artık ise ‘muayenehane açamayacakları’ istikametinde kararını değiştirmesi şaşkınlık yarattı.

“BÖYLE GİDERSE HOCA KALMAYACAK”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, üniversite hastanelerinde vazife yapan öğretim üyesi hekimlerin muayenehane açma probleminin çözülmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

*Sağlıkta Tam Gün Yasası ile tıp fakültelerindeki öğretim üyesi doktorların muayenehane açmasına getirilen yasakla ilgili mahkemelerin verdiği farklı kararlar nedeniyle birçok öğretim üyesi tabibi istifa ederek, özel dala geçme ya da yurtdışına göçe zorlanıyor.

*Araştırmalar gösteriyor ki, üniversitelerde ve kamu hastanelerindeki doktorlar ortasında bir yandan yurtdışına gidiş, bir yandan da özel kesime geçiş hızlandı.

*2018 yılında 877 doktor kamu vazifesinden istifa ederken, 2021 yılında bu sayı 2 bin 514’e çıkmış.

*2012 yılında yurtdışına gitmek için evrak alan doktor sayısı 60 iken, yalnızca 2022 Ocak ayında 197 doktor doküman için başvurdu. Doktorlarımızın üniversite hastanelerinden, kamu hastanelerinden ayrılmak zorunda bırakılması korku verici.

*Birçok doktor tıp fakültelerimizden istifa ederek, yurtdışına gitmek ya da özel kesime geçme noktasına gelmiş durumda.

*Bunun ortadan kaldırılması ve eşit statüdeki tabiplerin birebir uygulamaya tabi olmaları için gerekli çalışmalar derhal başlatılmalı.

*Böyle giderse tıp fakültelerinde tabip yetiştirecek hoca kalmayacak. Bu ikili standart ortadan kaldırılmalı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.