Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Astrofizikçi Feryal Özel

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu ise: Feryal Özel

Özel, 1975’te doktor bir anne ve babanın çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelir. Ortaokul ve liseyi Üsküdar Amerikan Koleji’nde okuduktan hemen sonra Columbia Üniversitesi’ne gider ve buradan “summa cum laude*” derecesi ile mezun olur.

*Yüksek onur derecesi

Avrupa’da 1 yıl geçirdikten sonra Niels Bohr Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlar ve Harvard’dan doktora için kabul alır. Doktora derecesini ise 2002 yılında nötron yıldızlarının yoğun yerçekimi ve manyetik alanlarının etkileri üzerine astrofizik alanında alır.

2002 ile 2004 yılları arasında Hubble’da doktora sonrası araştırmacısı ve Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yapar. Tanınırlığı ise 2003’te 19 önemli fizikçi ile birlikte History Channel’da “Big Thinkers*” sayılması ile artar.

*Büyük düşünür.

2005’te başlayan Arizona Üniversitesi kariyeri halen devam eden Özel, 2017-2020 yılları arasında NASA Astrofizik Danışma Komitesi’ne başkanlık eder. Ve aynı tarihlerde Event Horizon Telescope işbirliğinin kurucu üyesi olur.

EHT Bilim Konseyi’ndeki görevi sırasında Modelleme Çalışma Grubu’na da liderlik eder ve bütün dünyayı hayran bırakan Kara Delik görüntüsü onun lideliğinde ilk kez çekilerek özellikle bilim dünyasında büyük heyecan yaratır.

American Physical Society üyesi olan Dr. Özel aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçilir. JASON’IN bir üyesi olarak ABD hükumetine tavsiyeler veren, Miller Enstitüsü’nde misafir profesörlük yapan Özel’in aldığı bazı ödüller şöyle:

  • Keşif Ödülü (2020)

  • Bruno Rossi Ödülü (2020)

  • Science tarafından Yılın Keşfi Ödülü (2020)

  • NSF Diamond Achievement (2019)

  • Guggenheim Fellow (2016)

  • Maria Goeppert Mayer ödülü (2013)

Bir bilim iletişimcisi olarak belgesellere katkılarda bulunan ve astrofiziğin liselerde daha fazla yer alması için çalışmalar yürüten Özel, bunun yanı sıra özellikle kadınların eğitim hayatında var olabilmeleri için dünya çapında çalışmalarına devam ediyor.

Ne mutlu topraklarımıza ki bize ki böyle bir bilimsel değere sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!

Bir karadeliğin ilk fotoğrafının hikayesini kendisinden dinlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir