CHP’li Gökçe Gökçen’den ‘Onur Haftası’ kutlaması: ‘LGBTİ hakları insan haklarıdır’

CHP Gençlik Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gökçe Gökçen, Onur Haftası nedeniyle yapılması planlanan etkinliklere dönük tehdit ve yasak kararlarına reaksiyon gösterdi.

Konuya ait yazılı açıklama yapan Gökçen, “Dünyada ve Türkiye’de cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri sebebiyle ayrımcılığa uğrayan, temel insan haklarına ve kamu hizmetine erişemeyen LGBTİ’ler, ülkemizde birebir vakitte gün geçtikçe artan fizikî şiddet olaylarıyla da karşı karşıya. Türkiye’de iktidar, zati ayrımcılığa uğramakta olan ve nefret kabahatleriyle uğraş eden LGBTİ’lerin yanında olmak yerine bu nefret telaffuzlarına faal bir formda katılıyor” dedi.

“BİR KÜME NEFRET DOLU SALDIRGANDAN KORKACAK DEĞİLİZ”

“Bütün yurttaşlarımızın sıhhat ve eğitim hakkını, çalışma hakkını, söz ve örgütlenme özgürlüğünü, protesto hakkını korumak devletin temel yükümlülüğüdür. Buna karşılık meselelerini ve taleplerini lisana getirmek isteyen, eşitlik ve saygınlık çabasını, yani insan hakkını korumak isteyen LGBTİ’lerin Onur Yürüyüşü ve tüm aktiflikleri sistematik olarak yasaklanmaktadır” diyen Gökçen, kelamlarını şöyle devam ettirdi:

“Onur Yürüyüşü etkinliklerini tehdit edenlerin korunduğu, hakkını kullananların gözaltıyla, darpla ve tehditle karşı karşıya kaldığı bu nefret dolu siyasi tercihi kınıyorum. Onur yürüyüşlerine müdahale edilmemeli, tersine, yurttaşlarımızın taleplerine -partisi ne olursa olsun- tüm siyasetçiler tarafından kulak verilmelidir. Bir sefer daha tabir etmek isterim ki: LGBTİ hakları insan haklarıdır. Bir küme nefret dolu saldırgandan korkacak, doğruları söylemekten çekinecek değiliz. Onur Haftası kutlu olsun!”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.