Çavuşoğlu ve Baerbock ortasında ‘kavala’ gerginliği: Fonlayıp Türkiye’ye karşı kullanıyorsunuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti hedefiyle İstanbul’a gelen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenleyen ikili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Tahıl koridorundan AİHM kararlarına kadar çeşitli mevzuların değerlendirildiği toplantıda yer yere ikili ortasında gergin anlar da yaşandı. Çavuşoğlu Alman Bakana teröristlerin iadesi ve Kavala kararları üzerinden reaksiyon gösterdi.

“Müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alman mevkidaşı Baerbock’a, “Terör örgütlerine kucak açılmasının müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını vurgulamak isterim” dedi.

Çavuşoğlu, “Almanya’daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Tahıl mutabakatına tebrik

Tahıl muahedesiyle ilgili konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, “Hükümetinizin başardığı, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok insan için umut ışığı. Size büyük hürmet gösteriyoruz” dedi.

“Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz”

AİHM kararlarıyla ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Yunanistan’a hatırlatmazken niçin daima Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Zira Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.