Buğday ve mısır fiyatlarında düşüş

Soya fasulyesinin Chicago borsasında süreç gören kontratları, ABD Tarım Bakanlığı’nın hasat kalitesinde hafif güzelleşmeye işaret eden raporunun akabinde bugün kayıplarını artırarak neredeyse bir haftanın taban düzeyini gördü.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından haftalık olarak yayımlanan ve hasat kalitesine ait değerlendirmelerde bulunulan raporda soya fasulyesi hasadı için kıymetlendirme yükseltilirken, mısır hasadı için değişikliğe gidilmedi. Hem soya fasulyesi hem de mısır hasadı için değerlendirmeler analist beklentilerinin üzerinde kaldı.

Buğday ve mısır fiyatları Ukrayna’dan deniz yoluyla tahıl ihracatının yine başlamasıyla global arza dair beklentilerin güzelleşmesinin akabinde yüzde 1’in üzerinde geriledi.

Chicago borsasında en yüksek süreç hacmine sahip olan soya fasulyesi vadeli kontratları yüzde 0.5 azalarak 13.99 dolar/bushel, yani 514 dolar/ton düzeyine geriledi ve 27 Temmuz’dan bu yana en düşük düzeyden süreç gördü.

Buğday yüzde 1.5 gerileyerek 7.88 dolar/bushel yani 289.5 dolar/ton düzeyine düştü.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalden bu yana Karadeniz üzerinden tahıl taşıyan birinci gemi dün sabah Odesa limanından Lübnan’a gerçek hareket etmişti.

Londra’nın deniz sigortacılık piyasası işletmecisi Lloyd’s, tahıl koridoru mutabakatı kapsamında boş gemilerin Ukrayna limanlarına girebilmesi ve yük alabilmesi için gereken prosedürler üzerindeki çalışmaların şimdi tamamlanmadığını belirtti.

Mısır yüzde 1.1 kıymet kaybederek 6.03 dolar/bushel yani 237.4 dolar/ton düzeyine geriledi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.