BM’den Kızıldeniz’de etraf felaketi uyarısı: Altı ülke tehlikede

BM Yemen Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Safir tankerinin büyük ölçüde petrol sızdırması Kızıldeniz’de etraf felaketine yol açar.” sözlerine yer verildi.

Yemen’in 7 yıldan uzun müddettir iç savaşlar nedeniyle yıkıma uğradığı belirtilen açıklamada, Kızıldeniz’de meydana gelebilecek etraf felaketine ait bir rapor da paylaşıldı.

Raporda, Safir petrol tankerinin Yemen’in batısındaki Hudeyde ilinin 4,8 deniz mili açığında beklediği belirtilerek, patlaması yahut petrol sızıntısı riski taşıdığı aktarıldı.

Yemen hariç beş ülke tehlikede

Tankerdeki petrolün sızıntısı durumunda etraf felaketinin tabiata, turizme ve balıkçılığa önemli halde olumsuz tesir yapacağı vurgulanan raporda, Suudi Arabistan, Eritre, Cibuti ve Somali’nin yanı sıra Mısır’ın da bu durumdan etkilenebileceği kaydedildi.

Raporda ayrıyeten, BM uyumundaki kurtarma planı için şimdiye kadar 40 milyon dolar yardım toplandığı ve planı hayata geçirmek için 104 milyon dolara muhtaçlık duyulduğu tabir edildi.

Safir petrol tankerinde “sızıntı” tehlikesi

Hudeyde açıklarında 2015’ten beri bakım görmemiş halde duran Safir petrol tankerinden 1,1 milyon varil petrolün Kızıldeniz’e dökülme riski bulunuyor.

BM, muhtemel sızıntının 1989’daki Exxon Valdez felaketinde denize sızan petrolden 4 kat daha fazla olabileceği konusunda uzun müddettir ikazlar yapıyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Kümesinin (UNSDG) internet sitesinde 25 Nisan’da yayımlanan raporda, Yemen’in batı kıyısında, Kızıldeniz’deki Ras İsa Limanı yakınında yıllardır demirli bulunan Safir petrol tankerine ait krizin çözülmesi için 144 milyon dolara muhtaçlık olduğu açıklanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.