Beyoğlu’nda saldıran pitbull silah sayıldı, 2 yıl 6 ay mahpus cezası verildi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Tophane Hacımimi Mahallesi Karabaş Mektebi Sokak’ta esnaf, pitbull ırkı köpeği ağızlıksız gezdiren sahibini, tehlikeli olduğu gerekçesiyle uyardı.

Esnaf ile tartışan Orhan Yıldırım, köpeğinin tasmasını gevşeterek Muzaffer Akçayır’ın üzerine yönlendirdi.

Köpek, üzerine atladığı Akçayır’ı yere düşürdükten sonra ayağını ısırdı.

Köpeği olay yerinden kaçırdı

Sokakta bulunan Alım Elbay’ı da ısıran köpek, sahibi tarafından olay yerinden kaçırıldı.

Pitbull cinsi köpeğin esnafa saldırdığı anlar, vatandaşların cep telefonuna ve güvenlik kamerasına da yansıdı.

İddianame hazırlandı

15 Şubat’ta saat 13.00 sıralarında meydana gelen taarruz sonrası cürüm duyurusunda bulunuldu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırlandı.

İddianamede sanığın, hatası köpeğiyle birlikte işlemesi nedeniyle 2 şahsa karşı ‘Silahla taammüden yaralama’ hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpusu talep edildi.

Savcı, 3 yıla kadar mahpusunu istedi

İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Orhan Yıldırım katılmadı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada görüşünü açıklayan savcı, sanık Orhan Yıldırım’ın pitbull cinsi köpeği ağızlıksız olarak gezdirdiği, tasmasını bırakıp “tut” talimatıyla insanlara saldırttığı, köpeği de silah üzere kullandığını belirtti.

Savcı, sanığın bu nedenle ‘Silahla taammüden yaralama’ hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

2 yıl 6 ay mahpus cezası aldı

Sanık Orhan Yıldırım’ın avukatı ise müvekkiline hakaret edildiği için köpeğin içgüdüsel olarak sahibini korumak istediğini savunarak, olayda bir kusurdan bahsedilemeyeceği için beraat kararı verilmesini istedi.

Mahkeme, tutuksuz sanık Orhan Yıldırım’ın her iki şikayetçiye karşı başka farklı 1’er yıl 3’er ay olmak üzere toplamda 2 yıl 6 ay mahpus cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Köpeğe el konulması kararı da veren mahkeme, pitbullun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmesine hükmetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.