Bakan Kirişçi de et fiyatlarını “pahalı” buldu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ‘AK Parti Aday Tanıtımı ve Seçim Beyannamesi Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Kirişci, gıda fiyatlarıyla ilgili dana etinin fiyatının yüksek olduğunu, bir hafta sonra da soğanın fiyatının düşeceğini söyledi.

Kirişci açıklamalarında, çiftçinin ekonomik olarak iyi durumda olduğunu öne sürerken, son dönemin zam şampiyonları kuru soğan ve et fiyatlarına ilişkin de açıklama yaptı.

Çiftçiler için son birkaç yılın iyi geçmediği ve artan maliyetler sebebiyle zorlandığı belirtilerek Ak Parti’nin seçim beyannamesinde somut vaatler olup olmadığı sorulması üzerine Kirişci şunları söyledi:

“ÇİFTÇİLERİMİZ GÜZEL PARA KAZANIYOR”

“Şimdi bir şeyi düzeltelim. Şu anda çiftçilerimiz gayet güzel para kazanıyorlar. Ekonomik olarak gayet iyi durumdalar. Ben göreve geldiğimden bugüne 13 ay geçti. 37 ilde sektör paydaşlarıyla toplantı yaptım. Bir tane sizin ekranlarınızda konu edebileceğiniz bir çiftçinin tepkisini yansıtan bir olay yaşamadım. Bu dürüstçe söylüyorum”

2022’de fiyatı en çok artan ürün yüzde 314 ile kuru soğan olmuştu. Bu yıl da fiyatı uçuşa geçen soğanın İstanbul’da kilosu 30 lirayı buluyor. Bakan Kirişci de, fiyatların bir hafta içerisinde düşeceğini iddia etti.

Soğanın kışlık üretimi ile erkenci üretimi arasında bir geçiş döneminde olduğunu söyleyen Kirişci, “Bir haftası var. Soğanın fiyatının nasıl düştüğünü göreceğiz. Üretimle ilgili bir arz problemimiz yok” dedi.

“BEN DE KABUL EDİYORUM, ET FİYATLARI YÜKSEK”

Bakan Kirişci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son enflasyon verilerine göre bile bir önceki aya göre yüzde 19,9 ve yılbaşından bu yana yüzde 60 zamlanan dana etinin fiyatına yönelik de açıklamalarda bulundu.

Dana etinin fiyatının yüksek olduğunu kabul eden Kirişci, “Tamam ben de kabul ediyorum et fiyatı yüksek. Sözleşmeli üretimle hayvanı besiciye beslettir. Kilosuna geldiğinde kes. İster market, ister kasap reyonunda satılsın. Bak bu hem ister istemez zinciri kısaltıyor hem aradaki bazı art niyetli insanları çıkartıyor” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir