Atların kaybolduğunu ortaya çıkaran müdüre ihraç talebi reddedildi

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Şurası, Hatay’da Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız’ın devlet memurluğundan çıkarılması talebini oy birliğiyle reddetti.

Yıldız hakkında Dörtyol ilçe belediyesi tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hibe ettiği kayıp 99 atla ilgili, ‘görevinde ihmal ve basında atlarla ilgili evrakların yer alması’ nedeniyle hakkında soruşturma açılmıştı.

NE OLMUŞTU?

İBB Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla Adalar’da atlı fayton nakliyeciliği sonlandırıldı. Belediye, satın aldığı atları da sahiplendirdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100’ü, 2 parti halinde 13 Ağustos ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde, Dörtyol Belediyesi’ne hibe edildi. Kaybolmamaları için üzerlerinde çip bulunan atlardan biri, taşınma sırasında öldü. Ortadan geçen müddet içinde hibe edilen 99 atın kaybolduğu öne sürüldü. Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede, “Her ne kadar 100 atın evrak üzerinde Dörtyol Belediye Lideri ve belediye memuru tarafından imzalanıp, teslim alındığı görülse de Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve belediyemiz tarafından fiziki olarak teslim alınmamışlardır” dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı isimli, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise Dörtyol Kaymakamlığı’nın talimatları doğrultusunda idari soruşturma başlattı.

Belediyede memur olarak çalışan ve daha evvel Dörtyol Başsavcılığı’nca farklı mevzuda ‘kamu aleyhine zimmet’ suçlamasıyla başlatılan soruşturmada tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen F.E.’nin yakını A.E. ile ortağı C.C.’nin, argümana nazaran, belediyeden kiraladıkları Dörtyol Atatürk At Çiftliği’nde para karşılığı bindirmek için atları belediye üzerinden talep ettirdikleri kaydedildi. Yapılan görüşmeler sonunda İstanbul’dan yola çıkan 100 at, Dörtyol ilçesine ulaştıktan sonra teslim alındı. Sevkiyat sırasında öldüğü görülen bir at, Dörtyol Hayvan Pazarı’nda gömüldü. 99 at ise Belediye Lideri Fadıl Keskin ve belediyede taşeron olarak çalışan U.A. ismine sahiplendirildi. Atlar, 10’arlı kümeler halinde çiftliğe götürüldü. Atlara para karşılığı binilen çiftlik, pandemi nedeniyle kapandı. Bir müddet sonra A.E. ve C.C., İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü arayıp, atların kaçtığı ihbarında bulundu. Bölgeye gelen takımlar ise kapıları açık olan ahırda incelemelerde bulunduktan sonra tutanak tuttu.

Olayla ilgili isimli ve idari soruşturmalar sürerken, Dörtyol Belediyesi de Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçeyle bildirimde bulunan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında, vazifesinde ihmali olduğu gerekçesiyle idari soruşturma açtı. Soruşturmaya, atlarla ilgili basında dilekçe ve dokümanların yer alması da eklendi. Soruşturma kapsamında; kamu görevlisinin misyonunu yapmaması yahut hukuka ters bir halde yaparak misyonu berbata kullanma, kamu görevlisinin vazifesinin gereklerini yapmakta ihmal yahut gecikme göstermesi yani vazifesi ihmal formunda hatanın maddi ögelerini bilerek ve isteyerek taammüden işlediğinin tespit edildiği kaydedildi. Yıldız’ın ‘memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelikte ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak’ gerekçesiyle memurluktan çıkarma ile cezalandırılması istendi.

Yıldıray Yıldız, 8 iş günü içerisinde istenen savunmasını tamamlayarak, Dörtyol Belediyesi’ne teslim etti. Atlarla ilgili rastgele bir talebi ve dahli olmadığını, rastgele bir teslim almasının da kelam konusu olmadığını savunmasında anlatan Yıldız, şu tabirleri kullandı:

“Bu konuda rastgele bir imzam da yoktur. Münasebetiyle İBB’den gelen atlarla ilgili şahsımın rastgele bir misyonu ihmal ettiği hususu kelam konusu olamaz. İlgili talep yazısını İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü işçisi ve müdürü hazırlayarak imza etmiş en son Belediye Lideri Fadıl Keskin imzalayarak İBB’ye gönderilerek atlar talep edilmiştir. Olağan şartlarda bu türlü bir talep yazısını Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün yazması yahut talep değerlendirmesi yapması gerekirdi. Dolasıyla bu türlü bir at talebi tarafımdan yahut müdürlüğümüzce yapılmamıştır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.