Atatürk sevgisinde samimi değilsiniz!

Ne insanların hafızası yanılır ne de arşiv… O yüzden ünlüler söylediklerine ve sosyal medyada ne yazdıklarına dikkat etmeli… Seslerini çıkarmaları gereken konularda ölü taklidi yapan ünlüler, başka bir konuda seslerini gür çıkarınca anında harekete geçiyor toplumsal hafıza, yaman çelişkilerini ve iki yüzlülüklerini anında vuruyorlar yüzlerine.

Disney Plus, Ermeni lobisine boyun eğip, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu liderinin dizisini kaldırdığında ‘tamamen duygusal’ nedenle seslerini çıkarmayan ünlüler, söz konusu Suudiler olunca birden Atatürkçü kesildi. Hâl böyle olunca da insanlar onlara tepki yağdırdı.

‘Recep İvedik 7’yi çok iyi paraya sattığı Disney aleyhine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yaptığı saygısızlık yüzünden tek satır yazmayan ve bu yüzden çok eleştirilen Şahan Gökbakar, Suudi Arabistan’daki Atatürk krizinden sonra X’te şunları yazdı:

“Araplara göre Atatürk bir siyasi. Bize göre Atatürk ulu önder, canımız her şeyimiz. ‘Stada sokmuyoruz o zaman’ diyorlar. ‘Biz de gelmiyoruz zaten’ diyor kulüpler. Bütün bu rezaletin mimarı da TFF. 100. Yılımızda Araplara meze etti Türk takımlarını.”

Paylaşıma tepki yağdı

Şimdi sıra Şahan Gökbakar’ın yazdığına yapılan yorumlarda:

“Disney mevzusunda sesi çıkmayan adama bak. Senin tek kelime etme hakkın bile yok.”

“Disney’e gıkı çıkmayanlar ne yüzle konuşuyor?”

“Şahan Bey, canımız, her şeyimiz Atatürk için Disney’e karşı neden ses çıkarmadınız? Sesiniz, paranın sizi durdurduğu yere kadar mı çıkıyor?”

“Araplar ifadesini kaldırıp Disney’i koyarak o gün paylaşsaydın bugün samimi olduğuna ikna olabilirdim.”
“Atatürk şimdi aklınıza geldi. Disney’de süt dökmüş kedi gibiydiniz.”

Bu minvalde onlarca eleştiri doldu Şahan Gökbakar’ın paylaşımının altına.

‘Sen sus, konuşma’

‘Atatürk’ dizisinin başrol oyuncusu Aras Bulut İynemli, Riyad’daki Süper Kupa maçına Fenerbahçe’nin “Yurtta Sulh Cihanda Sulh”, Galatasaray’ın “Ne Mutlu Türküm Diyene” pankartıyla çıkmasına Suudiler izin vermeyince X’te şunları yazdı:

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” Mustafa Kemal Atatürk, “Ne Mutlu Türküm Diyene” Mustafa Kemal Atatürk.

Ermeni lobisinin ‘Atatürk’ dizisini iptal ettirdiği sorulduğunda “Hiç oralara girmeyelim” diyen Aras Bulut İynemli, bugün bunları yazınca takipçileri ona da Disney’i hatırlattı:

“Sen sus, konuşmaya hakkın yok Disneyci Aras.”

“Disney’e neden sesiniz çıkmadı?”

“Tepki koymak ne güzel şey değil mi Aras?”

“Sabahleyin yüzünü yıkarken önce hangisinden başlıyorsun?”

“Kendi cebine dokunmayınca ne de hızlı tepki veriyorsunuz. İşinize geldiği gibi davranıyorsunuz. Hiç inandırıcı değilsiniz. Gram değeriniz yok gözümde.”
“Hep çifte standart, hep iki yüzlülük.”

Mine Tugay kızdırdı

Şahan Gökbakar gibi Aras Bulut İynemli’ye de tepki yağdıranlar, “Disney Plus’ta engellenen ‘Atatürk’ filmi için neden hiç yorum yapmadınız?” sorusunu, “Çünkü çok sinirli ve öfkeliyim”le geçiştiren Mine Tugay’ı da affetmedi.

Mine Tugay, Instagram Story’sinde Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Atatürk fotoğraflı “Geri dönüyoruz” açıklamasına “Helal olsun FB ve helal olsun GS” diye paylaşınca, sosyal medya kullanıcıları ona da büyük tepki gösterdi.

Demek ki neymiş?

Dün, “İyi bir gelir kapısı, kapatmamak lazım” düşüncesiyle Disney Plus’ın ‘Atatürk’ dizisini iptal etmesine ses çıkarmayanların, bugün Atatürk’e sahip çıkmasını samimi bulmuyor insanlar.

Yazılanlardan gerekli dersi çıkarıp, eylem ve söylemlerine özen gösteren ünlüler de olabilir, sosyal medyada kendilerine tepki gösteren herkese ‘trol’ muamelesi yapanlar da… Sonuçta her insan kendine yakışanı yapar.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kalabalığa karışmak hiçbir yetenek gerektirmez, ama yalnız ve dik durmak gerçekten çok şey gerektirir.” (Charles Bukowski)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir