Anayasa Mahkemesi’nden ‘trafik cezası’ kararı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, Tokat 1. Sulh Ceza Mahkemesi, baktığı bir davada Karayolları Trafik Kanunu’nun 115. hususunda yer alan “Türk plakalı araç kullanan yabancı şoförlerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilir” hükmünün Anayasa’ya muhalif olduğunu ileri sürerek Yüksek Mahkemeye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Anayasa’ya alışılmamış olduğu sonucuna vardığı kuralı iptal etti.

Yüksek Mahkemenin münasebetinde, Anayasa’nın 38. unsurunun yedinci fıkrasında ceza sorumluluğunun şahsi olduğunun belirtildiği vurgulandı.

“KURAL, ANAYASA’NIN 38. UNSURUNA AYKIRIDIR”

Ceza sorumluluğunun şahsiliğinin Anayasa’da garanti altına alınan ceza hukukunun temel unsurlarından birisi olduğuna işaret edilen münasebette, şunlar kaydedildi:

“Cezaların şahsiliğinde gaye, bir kimsenin işlemediği bir fiilden ötürü cezalandırılmamasıdır. Başka bir tabirle kimsenin öbür birinin icra ettiği fiil nedeniyle sorumlulukla karşılaşmamasıdır. Kural ise Türk plakalı araç kullanan yabancı şoförlerin trafik cezalarının, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilmesini karara bağlamak suretiyle aracını yabancı şoförlere vermekten öteki bir fiili bulunmayan araç sahiplerinin gerçekleştirmediği ya da iştirak etmediği trafik kabahatinden sorumlu tutulmasına ve cezalandırılmasına neden olmaktadır. Bu prestijle kural ceza sorumluluğunun kişiselliği prensibiyle bağdaşmamaktadır. Kural, Anayasa’nın 38. unsuruna karşıttır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.