Ağrı Belediyesi bütçe yetmeyince emekçi elbisesi alamadı

Yerel seçimlerin yapıldığı 2019’da yüzde 55’in üzerinde oy olarak AKP’den Ağrı Belediye Lideri olan Savcı Sayan’ın uzun namlulu silah taşıyan şahıslarla sokakta yürüdüğü görüntü toplumsal medyanın gündemine oturdu.

Ağrıspor’un satışı nedeniyle AKP’li Sayan ve yakınları ile Yıldırım ailesi ortasında arbede çıktığı sav edilmişti. Belediyenin ekonomik durumunun ise berbat olduğu bir müddettir gündemdeki yerini koruyor. Belediyenin 2022 yılı için planladığı yatırımlar bütçe yetersizliği nedeniyle bir bir iptal ediliyor. 2019’da seçimden kısa bir müddet sonra 18 milyon TL’ye araç kiralayan lakin mahkeme kararı ile iptal ihalenin akabinde belediye kritik değere sahip pek çok hizmet için açtığı ihaleler bütçeye takılıyor. Belediye iş elbisesi dahi alamayacak düzeye geldi. “33 farklı kalem iş elbisesi, hırdavat ve nalbur materyali alım işi” için ihaleye çıkıldı. Lakin ihale “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin, yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle” iptal edildi. Haziran ayında yapılan Kanalizasyon ve Altyapı işlerinde kullanılmak üzere mal alım işi ihalesi de tıpkı münasebetle iptal oldu.

BELEDİYEDEN TAKVİYE ALAMAYINCA FIRIN İFLAS ETTİ

Ağrı Belediye Lideri Savcı Sayan, halka ucuz ekmek satmak maksadıyla geçtiğimiz kasım ayında özel bir işletmeyle anlaşmıştı. Firma, günde 45 bin ekmek üretip adedini 1 lira 40 kuruşa satacaktı. Lakin işletme iflas ettiğini duyurdu. 20 gün evvel kapıya kilit vurduklarını söyleyen işletme sahibi Fettah Karaoğlan, “Önceki belediyelerle yaptığımız mukavele gereği yaklaşık 10 yıldır kentte ucuz ekmek üretiyoruz. Ancak mevcut belediyeden kâfi takviye ve katkı alamadık. Kendi imkânlarımızla lakin altı ay dayanabildik ve iflas ettik. Faturaları ödeyemedik, elektrik ve doğalgazımız kesildi” dedi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.