AB’den Türkiye’deki Suriyelilere ek nakdi yardım

AB Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, yardımın uzmanlaşmış sıhhat hizmetleri, türel danışmanlık, psikososyal dayanak ve sivil dokümanlara erişim üzere bahislerin ele alınmasına yardımcı olacağı duyuruldu.

Yardımın şu anda Türkiye’de 1,5 milyondan fazla insanı, nakdi yardım yoluyla destekleyen AB Acil Toplumsal Güvenlik Ağı’nın (SUY) kesimi olduğunun söz edildiği açıklamada, bu yolla kira, ulaşım, yiyecek yahut ilaç üzere en çok gereksinim duyulan kalemlerin finansmanına yardımcı olunduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yeni 50 milyon avroluk yardım, 2024’e kadar Türkiye’deki mültecileri desteklemek için AB Kurulu tarafından Haziran 2021’de açıklanan 3 milyar avroluk paketin modülü. 50 milyon, ayrıyeten Aralık 2021’de SUY için açıklanan 325 milyon avroluk insani yardıma ek mahiyetinde ve böylelikle 2021’den bu yana Türkiye için toplam yardımı 3,34 milyar avroya yaklaştırıyor.”

Açıklamada, AB Komitesinin kriz idaresinden sorumlu kurul üyesi Janez Lenarcic’in şu kelamlarına yer verildi:

“Dünyanın gözü Ukrayna’da, fakat Türkiye’de, birçok on yıldan fazla bir müddettir yerinden edilmiş olan mültecileri unutmayacağız. Ortalarında en savunmasız olanlar, Kovid-19 salgınından ve ekonomik durumlarının kötüleşmesinden bilhassa ağır biçimde etkilendi. AB, Türkiye’deki mültecilere insani yardım sağlamaya ve en çok gereksinimi olanlara bir ömür çizgisi sunmaya devam edecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.