ABD, Türkiye’ye F-16 satışını kısıtladı

NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’ye terörle uğraş kelamı veren Finlandiya ve İsveç’in akabinde, ABD Lideri Joe Biden da Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarına yönelik talebini olumlu bulmuş, Kongre’yi bu hususta ikna etmeye çalışacağını belirtmişti.

Biden’ın açıklamaları Ankara’da memnuniyetle karşılanırken, Atina’da reaksiyona yol açtı. Yunan lobisine bağlı ABD’li siyasetçiler de mümkün bir F-16 satışını engellemek ismine çeşitli faaliyetlere ve yasa tasarıları hazırlamaya koyuldu.

Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayan karar

ABD Temsilciler Meclisi, Lider Joe Biden’ın F-16 savaş uçaklarının Yunan hava alanını ihlal etmek için kullanılmamasının somut adımları sağlanmadığı sürece, Türkiye’ye F-16 satışını yasaklayan, Meclis üyeleri Frank Pallone ve Chris Pappas’ın teklif ettiği tasarıyı 244’e 179 oyla kabul etti.

Türkiye için iki kural koyuldu

ABD Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi tarafından dün oylamada da, Türkiye’ye F-16 satışının makul şartlara bağlanmasını öngören değişiklik talebi kabul edilmişti.

Değişiklik talebinde, ABD Lideri’nin Türkiye’ye F-16 satışının ABD’nin ulusal çıkarına olduğunu onaylaması” ve “F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerindeki uçuşlarda kullanılmaması için somut adımlar atılması” kaideleri yer almıştı.

 

Öte yandan değişiklik talebine nazaran, ABD Lideri Biden, satışın ABD’nin ulusal güvenliği açısından çok kıymetli olduğunu delilleriyle ortaya koyarsa ve ABD silahlarının öteki bir NATO ülkesine karşı kullanılmayacağı konusunda özel tedbirler alınırsa bu şartlar geçersiz olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.