2022 YKS ek tercih tarihleri ne vakit? Kaç tane ek tercih hakkı olacak, tercihler nasıl yapılacak?

2022 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla üniversiteye yerleşemediğini öğrenen adaylar için ek tercih periyodu araştırılıyor. İşte, YKS ek tercih periyodu ile ilgili merak edilenler…

YKS YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

YKS tercih sonuçlarına nazaran yapılan genel yerleştirme ve ek yerleştirme sonunda boş kalan yahut kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlar için ek tercih ile yerleştirme yapılacak.

2022 YKS ek yerleştirme süreçleriyle ilgili tercih ve sonuç tarihleri ÖSYM tarafından ilan edilmesi bekleniyor.

2022 YKS EK TERCİH TARİHLERİ NE VAKİT?

YKS tercih sonuçları bugün açıklandı. Üniversite kayıtları ise 22-26 Ağustos tarihleri ortasında yapılacak. YKS ek tercihleri ise üniversite kayıtları tamamlandıktan sonra alınacak. Üniversite kayıt süreci bittikten sonra net tarihin açıklanması bekleniyor.

Geçen yıl 31 Ağustos’ta açıklanan tercih sonuçlarının akabinde ek tercihler 20-23 Eylül tarihleri ortasında alınmıştı.

KAÇ TANE EK TERCİH HAKKI OLACAK?

Adayların birinci tercih yaptığı periyotla tıpkı tercih hakkı olacak. Adaylar, ek yerleştirme sürecinde en fazla 24 tercih yapabilecekler.

YKS EK YERLEŞTİRME FİYATI NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih fiyatı 30,00 TL olarak belirlendi. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme fiyatını yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme sürecine dahil edilmeyecektir. ÖSYM İdare Konseyinin 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme fiyatı alınmayacaktır. Adayların yapacağı tercih sayısı en fazla 24 olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.